Příplatky za postup v kariéře učitelé nedostanou, ministryně změnila plány

Markéta Hronová Markéta Hronová
1. 11. 2015 16:00
Učitelé by měli dostat přidáno po dvou letech praxe, původně plánované další zvyšování platů za postup v kariéře se ruší. Ministryně školství vyslyšela kritiku části učitelů a chce odměňovat hlavně za výkony ve třídě, ne za mentorování. Nový systém, podle kterého mají být učitelé placeni, vládě předloží do konce roku, oznámila novinářům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Tři roky se připravoval nový systém placení učitelů. Měl kantory motivovat, aby se vzdělávali a svoje zkušenosti předávali dál. Za to měli dostat až o deset tisíc korun vyšší plat.

K tomu nedojde. Návrh kariérního řádu pro učitele ministryně školství Kateřina Valachová zcela změnila. Nový systém odměňování pedagogů chce předložit vládě do konce roku, platit bude od září 2017. Má nahradit současný systém výplat podle tabulek.

Ministryně vyslyšela kritiku od části učitelů, kterým se nelíbilo, že je celý systém administrativně náročný a neodměňuje učitele za práci s dětmi, ale za učení kolegů a skládání portfolia.

"Učitelé chtějí učit, ne manažerské funkce. Pozice supervizora či metodika není motivující. V navrhovaném systému nám chyběl příplatek pro pedagoga, který "jen učí", " uvedla Valachová tento týden na snídani s novináři.

Původní návrh dělil kariéru učitele do čtyř stupňů. Začínající učitel, tedy každý nováček, měl do dvou let prokázat, že na učitelství má, a postoupit do druhého stupně na pozici standardního učitele. Kdo chtěl dosáhnout na vyšší plat (podle návrhu o pět tisíc korun), měl se stát tzv. pedagogickým lídrem školy, jinými slovy být tak dobrý, aby se od něj ostatní učitelé na škole mohli učit.

Čtvrtý stupeň měl být pro pět procent vyvolených. Těch, kteří se zaslouží o zlepšení vzdělávání v celém Česku a ostatní je budou uznávat jako odborníky.

Valachová už se třetím a čtvrtým stupněm nepočítá. Budou tedy jen dvě kategorie, začínající učitel, a učitel profesionál. Přidáno pedagogové dostanou po dvou letech praxe. Nyní musí na první finanční přilepšení čekat šest let.

Platy učitelů

Dnes jsou kantoři placeni podle tabulek, stejně jako jiní státní zaměstnanci. Nastupující učitel základní školy tak bere 20 350 korun hrubého bez příplatků a odměn, učitel s 27 a více lety praxe má 26 350 korun hrubého.

"Jsme rádi, že paní ministryně chce podpořit učitele, kteří se věnují primárně učení. Ale pokud budou jen dvě kategorie, tak to není žádná kariéra," namítá Zdeněk Sotolář, předseda Učitelského profesního sdružení a velký kritik původního návrhu.

Na čtyřstupňový systém ministerstvo nemá

Náměstek ministryně Stanislav Štech přiznal, že třetí a čtvrtý stupeň zrušili také pro to, že by byl systém příliš nákladný. "Pokud v kariérním systému učitelé nedostanou finanční odměnu, tak mi to přijde tristní," říká hlavní tvůrce původního návrhu kariérního systému Jiří Kuhn.

Už během tvorby kariérního řádu návrh kritizovali zástupci pedagogických fakult a další odborníci. Objevily se pochyby o tom, jestli je vytvářený systém správný. Bývalý ministr školství Marcel Chládek ale nechal projekt doběhnout do konce, v září už měl z návrhu vzniknout zákon.

V létě přišla na ministerstvo Valachová. Ta původní tým, který systém výplat připravoval, rozpustila a sestavila nový. Z původního návrhu plánuje použít například popis, jak má vypadat standart učitele. O zbytku se jedná.

Tříletá práce odborníků na návrhu kariérního systému učitelů přišla na 30 milionů korun z evropských fondů. Změnit tabulkový systém odměňování učitelů se snaží ministři školství už od devadesátých let. Zatím neúspěšně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy