Případ zadrženého armádního zpravodajce projedná komise. Agent plnil své úkoly, říká Beroun

ČTK ČTK
8. 3. 2017 20:17
Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun odmítá, že by agent fotografoval dům užívaný ministrem Milanem Chovancem. Případem se ale bude zabývat komise. Beroun České televizi řekl, že agent plnil své úkoly. Sněmovní komisi je připraven to doložit.
Jan Beroun.
Jan Beroun. | Foto: ČTK

Praha - Případem agenta Vojenského zpravodajství (VZ), který byl podle médií zadržen při fotografování v okolí domu užívaného ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), se bude zabývat sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Ředitel VZ Jan Beroun popřel, že by agent fotografoval dům užívaný ministrem. K záležitosti se pravděpodobně vrátila za účasti Chovance i ministra obrany Martina Stropnického (ANO) Bezpečnostní rada státu či výbor pro zpravodajskou činnost, který na ni navázal, účastníci však jednání před novináře komentovat nepřišli.

Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích, kterou Chovanec využívá, když fotografoval okolí domu. Beroun České televizi řekl, že agent plnil své úkoly. Sněmovní komisi je připraven to doložit. "Kategoricky vylučuji, že by Vojenské zpravodajství sledovalo pana ministra nebo jeho dům," uvedl. Odmítl také, že by zadržení agenta mohlo mít ve VZ personální dohru. Předpokládá, že se mu podaří poslancům z komise pro kontrolu VZ vysvětlit úkoly, které agent plnil.

Stropnický označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní. Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení. Server Seznam Zprávy uvedl, že se zpravodajci zajímali o jinou budovu, čemuž lidé z Chovancova okolí nevěří. Zprávu vnímá Stropnický jako snahu o mediální zviditelnění Chovance před víkendovým sjezdem sociální demokracie, na kterém bude usilovat o obhajobu funkce statutárního místopředsedy strany.

Sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství by se věcí měla zabývat pravděpodobně ve druhé polovině března. Předseda komise a poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) dnes řekl, že o věci s Berounem a Stropnickým mluvil a požádal je o podklady, stejnou žádost vznese i na Chovance. Pozastavil se také nad tím, že se Chovanec neobrátil na sněmovní orgány.

Opoziční poslankyně a členka komise Jana Černochová řekla, že nemá důvod se domnívat, že by si Chovanec případ vymyslel. "Pokud by se to ukázalo jako pravdivé, tak to považuji za něco, co je naprosto absurdní, používat takto nekalé praktiky pár měsíců před volbami, to nás vrací o 27 let zpátky," poznamenala k údajnému sledování. Bude chtít, aby se prokázalo, že VZ mělo v lokalitě jiný zájem.

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) na jednání výboru řekl, že jej nepřekvapuje, když armádní zpravodajec něco fotografuje. "Významně mě překvapuje, že se při tom nechá chytit a prozradí svou identitu," řekl. Za ostudu Vojenského zpravodajství chycení zpravodajce označila i Černochová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy