Mrencová půjde znovu před soud, dvouletá podmínka byla zrušena. Mohlo jít o podvod, řekl soudce

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
5. 12. 2016 10:13
Okresní soud v Chebu se bude znovu zabývat případem údajné korupce bývalého místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého a lobbistky Jany Mrencové. Původní rozsudek, který vyměřil Horkému šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky a Mrencové 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku, plzeňský krajský soud zrušil. Mrencová měla místostarostovi nabídnout, že za 25 tisíc zařídí, aby o něm nevyšel negativní článek v tisku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Plzeň – Případem údajného úplatkářství bývalého místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého se znovu bude zabývat Obvodní soud v Chebu. Politik podle odposlechů plánoval předat úplatek lobbistce Janě Mrencové, která mu za 25 tisíc slibovala zastavení práce na negativním článku v MF Dnes. Původní rozsudek zrušil plzeňský krajský soud v plném rozsahu. 

Soudní jednání opět probíhalo bez přítomnosti lobbistky Mrencové, která se prostřednictvím svého advokáta omluvila. To ale nezabránilo soudu, aby rozsudek zrušil a vrátil ho opět k projednání nižší instanci.

Předseda senátu Pavel Fait ve zdůvodnění uvedl, že není jasné, jestli negativní text proti Horkému vůbec vznikal, a je otázkou, zdali se Mrencová na politikovi spíše nedopustila podvodu. 

"Musí se posoudit, zda Mrencová neuvedla Horkého v omyl a zda se na něm neobohatila. Mohla se dopustit přečinu podvodu, ale k tomu nedošlo, nebo peníze nedostala. Předání zhatila zadržením Horkého policie," řekl v soudní síni Fait.

Odposlech, který obhajoba během minulého líčení napadala a který sloužil jako jeden z pilířů obžaloby, byl podle Faita v pořádku. "Samotný telekomunikační odposlech považujeme za zákonný. Horký obsah zopakoval v přípravném řízení i před policií," připomněl Fait.

Horký bral vrácení případu opět první instanci jako dobrou zprávu. O možném úmyslu Mrencové ho podvést však nechtěl spekulovat. "V tuto chvíli nejsem schopen toto říct a nechci předjímat. To, že se neprokázal ten novinář, neznamená, že tam došlo k podvodu," míní.

O případ se justice začala zajímat kvůli odposlechům při vyšetřování jiné trestní věci. Zachytily totiž, že Mrencová varovala Horkého před negativním článkem, který se připravuje v MF Dnes, a slíbila, že za 25 tisíc korun dokáže jeho vydání odvrátit. Před tím, než došlo k předání peněz, ale místostarostu zadržela policie. Zabavila u něj 20 tisíc v hotovosti, které měl Mrencové předat.

Soud v Chebu původně udělil Horkému podmíněný trest 16 měsíců s odkladem na dva roky za úplatkářství, Mrencové pak 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy