Mrencová půjde znovu před soud, dvouletá podmínka byla zrušena. Mohlo jít o podvod, řekl soudce

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
5. 12. 2016 10:13
Okresní soud v Chebu se bude znovu zabývat případem údajné korupce bývalého místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého a lobbistky Jany Mrencové. Původní rozsudek, který vyměřil Horkému šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky a Mrencové 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku, plzeňský krajský soud zrušil. Mrencová měla místostarostovi nabídnout, že za 25 tisíc zařídí, aby o něm nevyšel negativní článek v tisku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Plzeň – Případem údajného úplatkářství bývalého místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého se znovu bude zabývat Obvodní soud v Chebu. Politik podle odposlechů plánoval předat úplatek lobbistce Janě Mrencové, která mu za 25 tisíc slibovala zastavení práce na negativním článku v MF Dnes. Původní rozsudek zrušil plzeňský krajský soud v plném rozsahu. 

Soudní jednání opět probíhalo bez přítomnosti lobbistky Mrencové, která se prostřednictvím svého advokáta omluvila. To ale nezabránilo soudu, aby rozsudek zrušil a vrátil ho opět k projednání nižší instanci.

Předseda senátu Pavel Fait ve zdůvodnění uvedl, že není jasné, jestli negativní text proti Horkému vůbec vznikal, a je otázkou, zdali se Mrencová na politikovi spíše nedopustila podvodu. 

"Musí se posoudit, zda Mrencová neuvedla Horkého v omyl a zda se na něm neobohatila. Mohla se dopustit přečinu podvodu, ale k tomu nedošlo, nebo peníze nedostala. Předání zhatila zadržením Horkého policie," řekl v soudní síni Fait.

Odposlech, který obhajoba během minulého líčení napadala a který sloužil jako jeden z pilířů obžaloby, byl podle Faita v pořádku. "Samotný telekomunikační odposlech považujeme za zákonný. Horký obsah zopakoval v přípravném řízení i před policií," připomněl Fait.

Horký bral vrácení případu opět první instanci jako dobrou zprávu. O možném úmyslu Mrencové ho podvést však nechtěl spekulovat. "V tuto chvíli nejsem schopen toto říct a nechci předjímat. To, že se neprokázal ten novinář, neznamená, že tam došlo k podvodu," míní.

O případ se justice začala zajímat kvůli odposlechům při vyšetřování jiné trestní věci. Zachytily totiž, že Mrencová varovala Horkého před negativním článkem, který se připravuje v MF Dnes, a slíbila, že za 25 tisíc korun dokáže jeho vydání odvrátit. Před tím, než došlo k předání peněz, ale místostarostu zadržela policie. Zabavila u něj 20 tisíc v hotovosti, které měl Mrencové předat.

Soud v Chebu původně udělil Horkému podmíněný trest 16 měsíců s odkladem na dva roky za úplatkářství, Mrencové pak 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy