Případ tajných policistů, kteří vytáhli zbraň na řidiče, převzala k dalšímu vyšetřování GIBS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2017 19:28
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude prošetřovat postup dvou policistů v případu karlovarského řidiče, kterého v Plzni zastavili se zbraní v ruce. Vyplývá to z prohlášení plzeňského krajského ředitelství, které předalo podklady pro trestní řízení inspekci. Služební funkcionář, který případ měl posuzovat v kárném řízení, tak nyní nemůže v kauze vydat žádné rozhodnutí a musí počkat právě na prošetření inspekce. "Policisté nebyli postaveni mimo službu, ale byla přijata taková organizační opatření, aby nebyly ohroženy zájmy Policie České republiky," řekla Aktuálně.cz krajská policejní mluvčí Martina Korandová.
Policisté v civilu zastavili řidiče v Plzni. Sprostě mu nadávali a vyhrožovali. | Video: Ronald Němec

Plzeň - Případ dvou policistů, kteří v září v Plzni mířili zbraní na řidiče, převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Informovala o tom plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová. Vedení krajského ředitelství policie předalo spisový materiál inspekci jako podklad pro trestní řízení.

"Vedení Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje předalo spisový materiál získaný v souvislosti se služebním úkonem ze dne 21. září 2017 v Plzni na Karlovarské třídě GIBS jako podklad pro trestní řízení," uvedlo ředitelství v tiskové zprávě.

Událost se stala na Karlovarské třídě v Plzni. Policisté v civilu v neoznačeném civilním autě donutili zastavit řidiče z Karlovarska, který je předtím blikáním upozornil na styl jejich jízdy.

Podle zveřejněného záznamu z kamery v řidičově autě jeho vůz předjeli, muže donutili k zastavení a se zbraní v ruce šli k němu. Mužův právník říká, že řidiče udeřili do obličeje a stále na něj mířili zbraní. Řidič se po celou dobu dožadoval toho, aby se mu prokázali služebním průkazem. Incident odsoudil ministr vnitra Milan Chovanec i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Oba jednání policistů označili za neomluvitelné.

Postup a chování policistů prověřoval odbor vnitřní kontroly krajské policie a celou věc předal k vyřízení příslušnému služebnímu funkcionáři, řekl minulý týden Krákora. Nyní, když spis převzala GIBS, nemůže podle něj služební funkcionář vydávat v kázeňském řízení žádné rozhodnutí. To by totiž znemožnilo účinné vyšetřování postupu obou policistů inspekcí.

"Policisté nebyli postaveni mimo službu, ale byla přijata taková organizační opatření, aby nebyly ohroženy zájmy Policie České republiky," řekla Aktuálně.cz krajská policejní mluvčí Martina Korandová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy