Případ Snítilý: Podvody s lustracemi opět ožívají

Sabina Slonková
13. 2. 2008 11:23
Kdosi v armádě poslancovy záznamy musel zatajit
Bohuslav Sobotka, respektive jeho ruka, s fotografií, která má dokázat tlak na poslance Evžena Snítilého (na snímku se Zdeňkou Horníkovou a Ivanem Langerem, oba ODS).
Bohuslav Sobotka, respektive jeho ruka, s fotografií, která má dokázat tlak na poslance Evžena Snítilého (na snímku se Zdeňkou Horníkovou a Ivanem Langerem, oba ODS). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociálnědemokratický poslanec Evžen Snítilý prokazatelně figuruje v záznamech spolupracovníků komunistické vojenské kontrarozvědky, přesto má čisté lustrační osvědčení.

Poslancovým příběhem tak znovu ožívá otázka: Jaké podvody se během lustrací v Česku odehrály?

Proč vojáci zatajili záznamy?

Nejprve fakta: Evžen Snítilý sloužil v sedmdesátých letech na vojně v Litoměřicích, kde si ho zaevidovala vojenská kontrarozvědka jako svého spolupracovníka. O více než dvě desítky let později - přesně 17. 6. 1994 - mu ministerstvo vnitra vydalo negativní lustrační osvědčení.

O dalších čtrnáct let později - během nynější prezidentské volby - se údajně neexistující doklady o kontaktech Snítilého s III. správou StB objevily na veřejnosti.

Čtěte více: Sociální demokrat Snítilý zvažuje odchod z klubu ČSSD

Vysvětlení je jen jedno a je podobné desítkám dalších případů, v nichž lidé evidovaní jako spolupracovníci vojenských komunistických služeb bez potíží prošli lustracemi. Kdosi v armádě záznamy Snítilého zcela prostě a jednoduše před vnitrem zatajil.

Proto mu také bylo vystaveno negativní lustrační osvědčení a proto také poslanec dodnes není v armádních seznamech agentů VKR.

Ministerstvo obrany prostřednictvím mluvčího Andreje Čírtka odmítá obvinění ze zatajení dokumentů jakkoli vysvětlovat: "Aniž bych mluvil o konkrétní osobě nebudeme k tomu nic říkat".

Naopak Pavel Žáček, šéf Ústavu pro studium totalitních režimů, který od armády postupně její veškerá data o VKR přebírá, říká jednoznačně: "Na toto jméno jsou dva záznamy v registračních protokolech, které od armády nyní přebíráme."

Jen evidence. I to ale stačí

Nic z výše zmíněného ale automaticky neznamená, že poslanec Snítilý byl aktivním agentem, který roky donášel Státní bezpečnosti a ubližoval tak lidem.. Zatím objevené záznamy, které jako první zveřejnil deník Právo, dokazují "jen", že je evidovaný jako spolupracovník. I to samotné je ale důvod, aby mu nebylo uděleno čisté lustrační osvědčení.

Kdo měl zájem poslance chránit, to zatím není jasné. Více by mohl osvětlit on sám, ale zatím tak neučinil.

Přečtěte si: Rozhovor s poslancem Snítilým najdete zde

Bližší okolnosti nesdělil ani svým stranickým kolegům na úterním klubu ČSSD. "Pouze uvedl, že si není vědom, že by byl vědomým spolupracovníkem StB. Zůstává ve stavu nemocných, takže jsme to vlastně nevyřešili," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Snítilý a desítky dalších

Jako více pravděpodobná se jeví možnost, že jméno Evžena Snítilého uchránili vojáci spolu s desítkami dalších podobných případů, aniž k daným osobám měli nějaký osobní vztah. Vojenské zpravodajské služby totiž po listopadu 1989 stály zcela mimo zájem a pozornost politiků, žily svým autonomním životem a do značné míry se nereformovaly dodnes.

Důkazem je loňské odhalení, během něhož vyšlo najevo, že desítky agentů VKR prošlo lustracemi díky tomu, že jejich záznamy byly schované v pytlích.

V souvislostech: S StB spolupracovali i polistopadoví ministři

Proti druhé variantě - kdosi Snítilého uchránil, aby mu pak mohlo být užitečný během jeho politické kariéry - hovoří skutečnost, že lustrační osvědčení poslanec získal dva roky před tím, než se zapojil do parlamentní politiky.

Bez stoprocentní odpovědi na otázky, kdo a proč zařídil poslanci negativní lustrační osvědčení, lze jen ztěží vypátrat, kdo nyní informace z archivů po téměř čtyřiceti letech vytáhl na veřejnost. A zda tím nějak poslance vydíral.

 

Právě se děje

Další zprávy