Případ nejlevnějších rentgenů vyřeší antimonopolní úřad

Petr Holub
28. 3. 2011 18:30
Klatovská nemocnice odmítla nabídky na nejnižší ceny přístrojů. Postupovala správně?

Klatovy - Veřejná zakázka, v níž klatovská nemocnice nakupovala devět rentgenů a získala přitom nabídky na historicky nejnižší ceny těchto přístrojů, skončí u antimonopolního úřadu.

Fakticky o tom rozhodl plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a jeho kolegové z krajské rady. Už dvakrát totiž výsledky soutěže neschválili a zákonný termín k nějakému verdiktu vyprší už tento čtvrtek.

Proč radní verdikt odkládají?

Říkají, že se chtějí ujistit, jestli nemocnice neudělala při soutěži nějakou chybu. Proto pověřili společnost Deloitte, aby narychlo vypracovala audit, jestli každý ze tří uchazečů splnil zadávací podmínky.

Přístroj Philips Eleva - další, který nemocnice kupuje.
Přístroj Philips Eleva - další, který nemocnice kupuje. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

„Ve věci se zpracovávají odborné analýzy," potvrdila krajská mluvčí Petra Jarošová.

Právě kvůli tomu, že nesplnili technické požadavky na přístroje, byli vyloučeni dva z uchazečů, Hospimed a Puro-klima. Hodnotící komise je vyřadila, i když přístroje chtěli dodat za 73, resp. 75 milionů, tedy až o deset milionů laciněji, než vítězné konsorcium 2T engineering/Foma Bohemia.

„Pokud budeme vyřazeni ze soutěže, budeme se bránit u antimonopolního úřadu," pohrozil minulý týden v rozhovoru pro MF Dnes majitel Hospimedu Jindřich Řehák. Právě proto požádal hejtman o pomoc společnost Deloitte.

Nepravdivé údaje

Kontrola může zjistit, že se výběrová komise nedržela zadávacích podmínek a Hospimed skutečně poškodila. Pak krajská rada soutěž zruší.

Zároveň ale může auditorská zpráva upozornit, že Hospimed velmi pravděpodobně uvedl ve své soutěžní nabídce nepravdivé údaje o svých zaměstnancích.

Zadávací dokumentace ke klatovské soutěži žádá po uchazečích, ať nejméně 10 procent zakázky zajistí „vlastními prostředky". To znamená, že uchazeč musí některé přístroje sám vyrábět, anebo pro ně být výhradním dodavatelem.

Plzeňský hejtman Milan Chovanec.
Plzeňský hejtman Milan Chovanec. | Foto: Aktuálně.cz

Právě proto spolu s Hospimedem soutěžila jeho dceřiná firma Medisap, která je autorizovaným prodejcem některých přístrojů amerického výrobce GE Healthcare.

Sdružení Hospimed/Medisap skutečně rentgeny od GE Healthcare dodalo, avšak právě pro ně není Medisap jediným dodavatelem. Už tento fakt mohli klatovští lékaři využít k tomu, aby Hospimed ze soutěže vyloučili.

Černá listina

Konsorcium porušilo soutěžní pravidla ještě jednou.

Zadávací dokumentace žádá, ať „dodavatelé doloží seznam techniků, jenž se budou podílet na plnění veřejné zakázky bez ohledu na to, zda jde o zaměstnance, nebo osoby v jiném vztahu k dodavateli".

Hospimed a Medisap uvedly seznam osmi svých zaměstnanců, ti však podle informací Aktuálně.cz pracují v české pobočce GE Healthcare. Hospimed ani nepředložil smlouvy, podle kterých experti GE instalaci přístrojů zajistí.

Majitel Hospimedu Řehák odmítl zprávu komentovat: „Opakovaně se ujišťujeme, že jste zvyklý interpretovat informace po svém, a proto se na nás neobracejte, neboť půjde vždy o ztracený čas pro obě strany," odepsal.

Informaci přes upomínku nekomentoval ani vedoucí české pobočky GE Healthcare Jan Kuběna.

Pokud Deloitte na nepravdivou informaci krajskou radu upozorní, musí ji radní předat antimonopolnímu úřadu. Jeho úředníci mohou největšího dodavatele zdravotnických přístrojů Hospimed teoreticky zapsat na černou listinu, a tím mu zakázat až na tři roky účast ve veřejných soutěžích.

Stejné přístroje, různé ceny (v milionech korun)

Přístroj Obvyklá cena podle ČVUT Nabídka Hospimedu/
Puro-klimy v Ústí
Nabídka Hospimedu/
Puro-klimy v Klatovech
Nabídka 2T engineering v Klatovech
Magnetická rezonance Siemens Avanto 24 44 22,5 22,8
Univerzální sklopná stěna Siemens Axiom Luminos 9,6 14,2 8,3 12,9*
Počítačový tomograf Siemens Emotion 16 8,8 16 11,9** 12,5**

Poznámky: *2T engineering dodala přístroj Philips Eleva, který na rozdíl od Siemensu Axiom Luminos splňoval zadávací dokumentaci Klatovské nemocnice. Siemens nabízí na technické úrovni Philipsu Eleva přístroj s názvem Axiom Artis.

**Hospimed, Puroklima i 2T engineering dodaly do Klatov výkonnější počítačový tomograf Siemens Somatom AS 64. Dokáže pacienta zobrazit z 64 úhlů, zatímco v Ústí koupený přístroj Emotion pouze v 16 úhlech.

Zdroj: ČVUT, dokumentace k veřejným soutěžím v Ústí a Klatovech

 

Právě se děje

Další zprávy