Případ korupce u poslance Babáka jde před soud

Martina Machová Martina Machová
28. 11. 2011 18:40
Žaloba viní trojici podnikatelů z Liberce z nepřímého úplatkářství
Poslanec VV Michal Babák.
Poslanec VV Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Případ korupce mířící do nejbližšího okolí poslance Věcí veřejných Michala Babáka se nejspíš dostane až před soud.

Státní zástupkyně totiž podala soudu návrh obžalovat podnikatele a bývalého libereckého zastupitele za ODS Jiřího Zeronika a jeho dva spolupracovníky, protože se podle ní pokusili uplatit Babákova poslaneckého asistenta.

Fakt, že byla podána obžaloba, potvrdila Aktuálně.cz státní zástupkyně v Praze 1 Šárka Pokorná. Uvedla, že se tak stalo koncem minulého týdne.

"Podala jsem obžalobu pro nepřímé úplatkářství," uvedla.

To znamená, že na rozdíl od návrhu policie trestný čin překvalifikovala. Kriminalisté totiž chtěli Zeronika s jeho spolupracovníky obžalovat z podplácení ve spolupachatelství.

Trest do dvou let

Státní zástupkyně uvedla, že původně bylo vyšetřování vedeno právě v rovině nepřímého úplatkářství, až teprve v průběhu vyšetřování byl případ přehodnocen.

"Přijde mi to přiléhavější," odůvodnila svůj krok, kdy čin trojice žalovaných překvalifikovala. Pro trestný čin podle původní kvalifikace stanoví zákon trest až šest let vězení, nyní jsou to dva roky.

Trojici zadržela policie letos v srpnu přímo u budovy Poslanecké sněmovny.

Zeronik podle žalobců chtěl dotace na ministerstvu školství, které řídí Babákův spolustraník Josef Dobeš.
Zeronik podle žalobců chtěl dotace na ministerstvu školství, které řídí Babákův spolustraník Josef Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Babákův asistent Šimon Stejkoza je obvinil, že mu slíbili 15 milionů korun, když zařídí na ministerstvu školství dotaci čtvrt miliardy korun pro Zeronikovu soukromou školu. Resort školství řídí ministr Věcí veřejných Josef Dobeš.

Podle obvinění činila první "záloha" za dotaci tři sta tisíc korun, při předávání druhé - sedmisettisícové - už podle verze žaloby zasáhla policie.

Sám Zeronik stále tvrdí, že je nevinen, a naznačuje, že se stal spíše obětí komplotu. "Podáme proti návrhu státní zástupkyně odvolání," řekl Aktuálně.cz

Uplácený je vyšetřován

Zpráva o uplácení Babákova asistenta přišla v době, kdy v centru zájmu médií a policie stál právě poslanec a ekonomický expert VV Michal Babák. Vysvětloval totiž, kde vzal miliony na sponzorování Věcí veřejných, když sám splácí milionové hypotéky za vlastní nemovitosti.

Jeho případ protikorupční policie stále prověřuje. Trestní oznámení podal finančně analytický útvar ministerstva financí koncem května. Babák je podezřelý z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Někdejší liberecký politik Jiří Zeronik figuruje ještě v další trestní kauze. Policie jej spolu s jeho někdejším nadřízeným - bývalým libereckým náměstkem Pavlem Krenkem - a exprimátorem Jiřím Kittnerem viní z machinací s pozemky.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy