Případ katarského prince je u ledu. Pro Sáního i Němce

Markéta Chaloupská, Veronika Suchá
16. 6. 2008 12:20
Soud stále nerozhodl, zda obnoví Sáního proces
Pavel Němec vzal pravomoc do svých rukou a poslal katarského prince domů.
Pavel Němec vzal pravomoc do svých rukou a poslal katarského prince domů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Kauzu katarského prince i vliv tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce na jeho prošetření připomněl v rozsudku případu takzvané "justiční mafie" soudce Vojtěch Cepl ml. Upozornil na podobnosti mezi zvláštními okolnostmi vyšetřováním Jiřího Čunka a Hámida bin Abdal Sáního.

Zdá se ale, že za možné zmanipulování případu už nebude nikdo potrestán.

Zatím se neví ani to, jestli se české soudy vrátí k meritu věci - zda obnoví proces se Sáním, který po předání do Kataru už nikdy před soudem kvůli sexu s nezletilými dívkami nestanul.

Česká strana se přitom o ukončení stíhání oficiálně dozvěděla v polovině března. Teď, v polovině června, Městský soud v Praze stále čeká na oficiální spis z Kataru.

"Požádali jsme ministerstvo spravedlnosti o urgenci. Zatím stále nemáme spis k dispozici," říká mluvčí Městského soudu v Praze Luboš Vlasák.

Až spis dorazí, bude nutné udělat soudní překlad a až pak soud rozhodne, jestli proces se Sáním obnoví. Neoficiální kopie rozhodnutí katarských orgánů je v Česku už alespoň dva měsíce. Rozhodnutí podle informací médií má jen tři strany a stojí v něm, že Sání byl už dostatečně potrestán samotným vyšetřováním a vazbou.

Čtěte více:

Pro Němce věc skončila

Ani muž, který rozhodl, o vydání prince do Kataru - Pavel Němec - se "popotahování" v téhle věci nemusí bát. Podle zjištění Aktuálně.cz se případ znovu otevírat nebude.

"Tu kauzu odložilo státní zastupitelství a nám nepřísluší to znovu otevírat. To by se musel vyskytnou nějaký nový podnět, aby se to začalo znovu řešit," vysvětloval mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Tím není ani zmíněný rozsudek soudce Cepla a jeho odůvodnění. Soud pouze shrnul dosud známé okolnosti. 

O znovuotevření případu neuvažuje ani Státní zastupitelství pro Prahu 2, které mělo celou kauzu na starosti.

"O odložení rozhodl Nejvyšší soud ČR, který označil postup exministra Němce za zákonný," řekl Aktuálně.cz obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha, který se postupem exministra Němce zabýval.

Čtěte také: Němec se v kauze Katar neprovinil

Ještě před zmíněným klíčovým rozhodnutím Nejvyššího soudu napsal jeho místopředseda odpovědný za trestní věci článek do odborného časopisu, kde podpořil ministra a jeho rozhodnutí předat případ do Kataru. Ve stejném duchu později rozhodl i celý Nejvyšší soud.

"Sám shledávám postup exministra Němce za nestandardní, ale samotné vyšetřování nic neprokázalo," vysvětluje Bláha. Případ by se podle něj mohl obnovit až poté, kdyby se objevila nějaká nová skutečnost.

Postup Němce chtěla prověřit Benešová i Vesecká

Pokyn k prověření Němcova postupu při předání Sáního kauzy do Kataru dala bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová, kterou vláda v roce 2005 na návrh Němce z funkce odvolala. V tom samém roce byl také případ poprvé odložen.

Po Benešové nastoupila do úřadu Renáta Vesecká, která jej znovu otevřela. Zmínila přitom podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele či podplácení.

Prověřování ale i napodruhé skončilo předloni na podzim odložením.

 

Právě se děje

Další zprávy