Případ chuligánů viněných z útoku na Afričana v tramvaji má řešit úřad jako přestupek

ČTK ČTK
21. 12. 2020 12:07
Případ tří fanoušků olomouckého fotbalového klubu viněných z napadení muže tmavé pleti v tramvaji v Praze předal soud do přestupkového řízení. Úřad Prahy 10 se ale podle něj nemá zabývat napadením, ale tím, že mladíci spolu s dalšími lidmi v tramvaji skandovali hesla a rušili další cestující. Usnesení není pravomocné.
Tomáš Satora (vlevo) a Josef Richard Uhlík v soudní síni u původního hlavního líčení.
Tomáš Satora (vlevo) a Josef Richard Uhlík v soudní síni u původního hlavního líčení. | Foto: ČTK

Obžalobě z ublížení na zdraví, hanobení rasy a výtržnictví čelí Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Všichni vinu odmítají.

Soudkyně Ivana Hynková setrvala na svém názoru, že se útok stal, nepodařilo se však prokázat, kdo ho vedl. V minulosti mladíky třikrát osvobodila, rozsudek ale vždy zrušil odvolací soud. Státní zástupkyně se proti dnešnímu usnesení odvolala, nadřízený soud se tak bude případem ještě znovu zabývat.

"Chování fanoušků v tramvaji, a tedy i obžalovaných, bylo nevhodné. Tyto projevy fanouškovství mezi běžné občany nepatří, patří na fotbalový stadion," uvedla soudkyně. Podle ní trojice spolu s dalšími fanoušky zpívala fotbalové chorály a skandovala hesla na podporu fotbalového klubu Sigma Olomouc. Satora podle soudkyně také chytil jednoho z příznivců klubu a snažil se ho vytáhnout z tramvaje. "Soud dospěl k závěru, že toto jednání je třeba postihnout, a to v rámci přestupkového řízení," dodala Hynková.

Programátor původem z Afriky, který žije v Praze přes deset let, utrpěl zranění 4. listopadu 2017. Tehdy cestoval tramvají, do níž přistoupila velká skupina olomouckých fanoušků mířících na zápas s pražskými Bohemians.

Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si nevšímal. Když na něj ale někdo z davu podle obžaloby vymačkal citron, snažil se chránit, a část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu.

Státní zástupkyně u dřívějších jednání požadovala pro Černína i Uhlíka dva a půl roku za mřížemi, pro Satoru pak čtyřletý trest. Mladý muž se totiž výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví dopustil už dříve. Satora, Černín i Uhlík u soudu v minulosti nepopřeli, že se útok na muže v tramvaji odehrál, tvrdí ale, že s ním nemají nic společného.

 

Právě se děje

Další zprávy