Případ Berka opět otevřen. K soudu přišlo jen pět obviněných

ČTK ČTK
22. 6. 2015 14:44
V kauze zmanipulovaných konkurzů, která se táhne už 13 let, je obžalováno 12 lidí.
Soudce Jiří Berka v první den obnoveného líčení svého případu.
Soudce Jiří Berka v první den obnoveného líčení svého případu. | Foto: ČTK

Tábor - Pět z 12 obžalovaných se v Táboře účastní obnoveného líčení v případě ústeckého soudce Jiřího Berky. Skupina podle státního zástupce způsobila zfalšovanými konkurzy škodu 264 milionů korun. Další obžalovaní se z projednávání případu, který se vleče 13 let, na tento týden omluvili.

Kauza se týká podle předsedy senátu táborského soudu Zdeňka Kučery 11 zmanipulovaných konkurzů. Státní zastupitelství kvůli tomu podalo šest obžalob.

"Tento týden budeme pouze podávat zprávu o stavu věci. Nic jiného zatím neplánujeme," řekl Kučera. Proto se nyní nebudou ke kauze vyjadřovat ani obžalovaní.

Kučera nedokáže odhadnout, jak dlouho líčení potrvá a kdy by mohl vynést rozsudek. "V této fázi k tomu nemohu nic říct. Netuším, jak se bude věc vyvíjet zejména po procesní stránce," řekl.

Obžaloby se mimo jiné týkají hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Na rozsahu trestního stíhání se podle Kučery oproti původnímu líčení nic nemění.

Případ se vleče 13 let

Případ se táhne od roku 2003 a pozastavila ho i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013.

"Právě k tomu už není moc co dodávat. Když nějaká věc trvá takhle dlouho, tak si myslím, že to není normální a se zdravým rozumem a s civilizovanou společností to nemá nic společného," řekl Jiří Berka.

Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů.

Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci. Sedm z nich se proti rozsudku odvolalo. Případem se zabývaly Nejvyšší i vrchní soud, jež kauzu vrátily do Tábora.

Amnestie z roku 2013

Než se soud k projednání dostal, zastavila kauzu amnestie. O jejím rozsahu však potom rozhodl nejvyšší soud. Amnestie z roku 2013 se na některé činy v kauze vztahuje, ale jde jen o zlomek z původní obžaloby. Podle Kučery se týká pouze dvou obžalovaných.

Policie začala Berkovu skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů.

K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Soudce Zdeněk Kučera je u případu od začátku líčení. Původně v něm figuroval jako náhradní předseda senátu za soudce Jiřího Bernáta, který odešel na konci roku 2007 do důchodu. Kauzu pak převzal Kučera.

 

Právě se děje

Další zprávy