Sobotka: Podezření kolem Babiše ohrožují důvěru ve stát. Vládu poškozuje premiér, kontruje šéf ANO

Domácí Kateřina Frouzová Radek Bartoníček ČTK Domácí, Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2017 21:40
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dal do konce dubna čas svému koaličnímu partnerovi Andreji Babišovi (ANO), aby vysvětlil podezření kolem svých příjmů. Ta podle Sobotky ohrožují nejen důvěryhodnost vlády, ale i státu. "Jsem skutečně znepokojen tím, jak se Andrej Babiš v posledních týdnech staví ke korunovým dluhopisům," řekl Sobotka s tím, že po uplynutí lhůty se rozhodne o dalším postupu. Babiš v reakci uvedl, že pro jeho odvolání není důvod.
Jsem znepokojen, jak se vicepremiér Andrej Babiš staví ke kauze dluhopisů, řekl na mimořádné tiskové konferenci předseda vlády Bohuslav Sobotka. | Video: DVTV

Praha - Vicepremiér Andrej Babiš musí do konce dubna vyvrátit pochybnosti kolem svých příjmů, prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podezření kolem šéfa ANO podle něj ohrožují důvěryhodnost vlády i státu. "Nerozumím tomu, proč tu pan premiér vytváří atmosféru krize," reagoval na Sobotkova slova Babiš.

"Jsem znepokojen, jak se ministr financí v posledních týdnech staví ke kauze korunových dluhopisů, ale i k dalším otázkám a podezřením, které se objevily v souvislosti s jeho podnikatelskými aktivitami," prohlásil Sobotka.

"Není možné, aby ve vládě, která se tak silně angažuje v boji proti daňovým únikům, daňovým podvodům, v boji proti šedé ekonomice, nebyl schopen ministr financí odpovědět na vážné otázky, které se týkají jeho podnikání, a na vážné otázky, které se týkají podezření z toho, že se v rámci svého podnikání dopouštěl daňových triků, nebo dokonce daňových úniků," řekl premiér.

Premiér Sobotka chce od ministra Babiše vysvětlení, dal mu jen pár dnů | Video: TV Prima

"Myslím si, že ta podezření, která se týkají ministra financí, ohrožují nejen fungování vlády a její dobrou pověst, ale ohrožují také důvěryhodnost státu," zdůraznil.

"Řešení v rukou má nyní ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš. Já společně s ostatními počkám do konce dubna na jeho vysvětlení, které by měl předložit v souladu s usnesením Poslanecké sněmovny, a pak se jako předseda vlády rozhodnu o dalším postupu," dodal.

"Nerozumím tomu, proč tu pan premiér vytváří atmosféru krize," reagoval na Sobotkova slova Babiš. Předseda vlády měl podle něj počkat do pátku, kdy Babiš předá předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) své vyjádření.

Podotkl, že k jeho odvolání není důvod. "Pan premiér poškozuje naši vládu, která je úspěšná," zdůraznil Babiš. "Není důvod, aby mě odvolal. Řekněte mi jednu věc, kterou jsem jako politik udělal špatně," vyzval.

Babiš kritizoval i ultimátum, které od poslanců dostal - aby do konce dubna vyvrátil pochybnosti kolem svých příjmů. "Je skandální, co si sněmovna dovolila vůči mé osobě," řekl vicepremiér.

Andrej Babiš na tiskové konferenci 27. 4. 2017
Andrej Babiš na tiskové konferenci 27. 4. 2017 | Foto: Libor Fojtík

"Vláda může dovládnout, jestli si to pan premiér bude přát," doplnil šéf ANO s tím, že za krizí je politický boj. Kritizoval také analytickou zprávu, kterou si ČSSD k Babišovým příjmům nechala udělat. Podle šéfa ANO dokument sestavili "ekonomičtí analfabeti, kteří sedí na Úřadu vlády pod vedením pana Špidly". Podotkl také, že "pan premiér tomu nerozumí, protože nikdy nepracoval, maximálně jako koncipient svého kmotra pana Pokorného".

Babiš na tiskové konferenci také kritizoval Sobotkovu práci v době, kdy byl dnešní premiér ministrem financí. Podle Babiše způsobil Sobotka svými rozhodnutími škodu v řádech miliard korun.

"A. Babiš je zvyklý lidi zastrašovat, zdokonalil se při přebírání firem. Na mne to neplatí. V případě dluhopisů i dalších kauz čekám vysvětlení," reagoval na Babišovu tiskovou konferenci na twitteru Sobotka.

Babiš potvrdil, že se jde ve středu příští týden na Hrad zeptat prezidenta Miloše Zemana, co "si o tom myslí".

Kdyby premiér Sobotka skutečně chtěl odvolat ministra financí, prezident by se ho ptal, zda to má půl roku před volbami v případě jakéhokoliv ministra cenu. Mluvit by chtěl i s Babišem, aby se ho zeptal, jestli si přeje stát se mučedníkem. Zeman to ve čtvrtek řekl v televizi Barrandov. 

"Je to velmi absurdní, velmi neobvyklé a opět to svědčí o jakémsi volebním nebo předvolebním souboji," řekl prezident k případnému odvolání Babiše

Předseda opoziční ODS Petr Fiala označil koaliční krizi za "opravdu trapné divadlo z obou stran". "Přestaňte mluvit a řešte krizi!" vyzval.

Sněmovna v březnu v souvislosti s případem jednokorunových dluhopisů vyzvala Babiše, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků. Pokud šéf ANO požadavek nenaplní, premiér by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 27. 4. 2017.
Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci 27. 4. 2017. | Foto: Libor Fojtík
 

Právě se děje

Další zprávy