Valachová pozastavila sportovním svazům čerpání dotací. Ministryní prozatím zůstane

Markéta Hronová ČTK Markéta Hronová, ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2017 15:49
Ministryně školství Kateřina Valachová se v souvislosti s rozsáhlou razií ve fotbalové asociaci rozhodla pozastavit poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Investiční program, kterého se kauza týká, zruší a připraví nový. Sportovním svazům letos ministerstvo zatím ještě nic nevyplatilo. Přestože ji někteří političtí soupeři vyzývají k rezignaci, Kateřina Valachová se rozhodla na postu ministryně školství prozatím zůstat.
Kateřina Valachová k zásahu policie na ministerstvu školství.
Kateřina Valachová k zásahu policie na ministerstvu školství. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pozastavila poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Investiční program, kterého se týká aktuální kriminální kauza kolem fotbalové asociace, zruší a připraví program nový. Uvedla to na úterní tiskové konferenci. Zároveň zdůraznila, že sportovním svazům včetně fotbalové asociace letos ministerstvo na základě jeho vlastních kontrol a zpřísnění podmínek zatím nevyplatilo "ani korunu".

"Rozhodla jsem s okamžitou platností, že celý proces hodnocení bude opakován, a to z procesní opatrnosti. Budeme postupovat co nejrychleji," slíbila Valachová. Nový investiční program se podle ní bude týkat jedné miliardy korun vyplácené v letech 2017-2018.

Opatření se nedotkne miliardy korun určené pro sportování dětí a mládeže - tyto peníze ministerstvo uvolní v následujících týdnech. Programy pro zdravotně postižené sportovce a pro sportování veřejnosti by měly projít jen rámcovou kontrolou.

Minulou středu policie zasahovala na ministerstvu školství kvůli údajnému zneužívání dotací na sport. Zadržela dva lidi, dnes už bývalou náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a bývalého vedoucího odboru sportu Zdeňka Břízu. 

"Nebylo to tak, že bychom na ministerstvu rozdávali peníze zadarmo," předeslala ministryně už v úterý dopoledne při besedě na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Vlasy měla nezvykle stažené v culíku, a přestože byla ze začátku trochu nejistá, měla dobrou náladu.

I přes policejní zásah bude Valachová kandidovat jako dvojka ve Středočeském kraji a dál pokračuje v práci. Sociální demokraté zatím události na ministerstvu školství oficiálně neřešili. Politická konkurence ale už volá po jejím odvolání. "Hnutí ANO to nepochybně využije v kampani. Valachová nese politickou zodpovědnost a sociálním demokratům to v předvolební kampani může uškodit," míní politolog Josef Mlejnek.

 

Právě se děje

Další zprávy