Aktivista Čech neuspěl se stížností na primátorku. Ta o stavbě v centru jednala při neveřejné pauze

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2018 17:06
Když primátorka Prostějova Alena Rašková (ČSSD) přerušila jednání o stavbě nákupního centra, bylo to v souladu se zákonem. Rozhodlo o tom ministerstvo vnitra. "Uzavírání jednání o tak zásadní věci, jako je přeměna centra města, by si slušný politik vůbec neměl dovolit," míní aktivista Jakub Čech.
Primátorka Prostějova Alena Rašková.
Primátorka Prostějova Alena Rašková. | Foto: ČTK

Prostějov - Primátorka Prostějova Alena Rašková (ČSSD) podle ministerstva vnitra neporušila zákon o obcích, když v únoru při projednávání dalšího postupu magistrátu ohledně plánované stavby nákupního centra přerušila jednání zastupitelstva a jeho členové pak diskutovali s právníky bez účasti veřejnosti.

Rozhodnutí ministerstva z 23. března zveřejnil na Facebooku primátorčin náměstek Pavel Smetana (ČSSD). Ministerstvu vnitra kvůli neveřejné přestávce v jednání zastupitelstva zaslali podnět opoziční zastupitelka Hana Naiclerová a aktivista Jakub Čech, protože podle nich mohl být porušen zákon.

"Po prostudování informací z podnětů a z vyjádření statutárního města Prostějova dospělo ministerstvo vnitra k závěru, že postup primátorky potažmo zastupitelstva jako celku, který ve svém důsledku vedl k přerušení zasedání zastupitelstva, nelze hodnotit jako rozporný se zákonem o obcích," stojí ve zprávě ministerstva vnitra.

Čech: Slušný politik by si to neměl dovolit

Zákon o obcích podle ministerstva vnitra podobné neveřejné porady zastupitelům nezakazuje. Zastupitelé ale na těchto setkáních, které nelze považovat za zasedání zastupitelstva, nesmějí přijímat rozhodnutí či předjednávat další body programu.

Zákon podle ministerstva zároveň nevylučuje vyhlášení přestávky. Neveřejnou poradu zastupitelů s právníky ohledně dalšího postupu při plánované stavbě nákupního centra pak ministerstvo vnitra označilo za legitimní.

Podle Čecha jsou závěry ministerstva mylné. "Ministerstvo absolutně ignorovalo, že byli občané kráceni na svém právu vystoupit k problematice Manthellan, neboť když bod měl proběhnout od 15:00, tak místo toho ho začali zastupitelé projednávat neveřejně. Navíc podle svědectví zastupitelky tam dokonce zastupitelé hlasovali," uvedl k tomu Čech.

Podle něj postup primátorky Raškové není problematický jen z právního, ale především z politického hlediska. "Uzavírání jednání o tak zásadní věci, jako je přeměna centra města, by si slušný politik vůbec neměl dovolit," míní Čech.

Rašková: Vyhlásila jsem řádnou přestávku

Naiclerová v podnětu ministerstvu vnitra napsala, že problematické bylo jednání zastupitelstva k bodu číslo osm. Týkal se nákupního centra firmy Manthellan, jejíž projekt ve městě budí značné emoce. Radnice si najala právníky, aby jí pomohli při dalším jednání s investorem.

"Občané byli přihlášeni do diskuse k tomuto bodu. Místo veřejného projednávání tohoto bodu primátorka prohlásila, že další jednání bude neveřejné a nazvala jej přestávkou. Veřejnost byla vyzvána k opuštění prostoru. Zůstali pouze zastupitelé a dva hosté z advokátní kanceláře Ritter-Šťastný," upozornila zastupitelka.

Rašková argumentovala tím, že jednání zastupitelstva pouze přerušila. "K jednacímu bodu číslo osm jsem vyhlásila řádnou přestávku se žádostí k zastupitelům a radním, aby setrvali v místnosti. Během této přestávky byla porada právní kanceláře Ritter-Šťastný s klientem, tedy městem Prostějovem, týkající se dalšího postupu ve věci budoucí stavby nákupní galerie," uvedla.

Právní kroky podle Raškové nebylo vhodné probírat na veřejném jednání. Z právní porady podle primátorky nevzniklo žádné usnesení. Podle Čecha primátorka nejprve oznámila, že jednání bude nyní neveřejné. "Když ji někdo upozornil na nezákonnost takového kroku, opravila se, že se jedná o řízenou přestávku," uvedl.

Podle ministerstva nebyla první formulace vhodná a mohla budit dojem, že část veřejného jednání zastupitelstva bude v utajeném režimu. Ministerstvo ale upozornilo, že zastupitelé přerušení jednání chápali jako přestávku a na poradě s právníky pak nebylo přijato žádné usnesení.

Video: Jakub Čech v DVTV

Patnáctiletý Jakub Čech vyhrál spor o to, jestli je způsobilý k jednání s úřady. Konkrétně jestli může po prostějovském magistrátu žádat informace a ten mu je musí vydávat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy