V Brně už si rozdělili křesla. ODS bude mít kromě primátorky Vaňkové ještě tři radní

ČTK ČTK
24. 10. 2018 15:34
Radniční koalice ODS, KDU-ČSL, pirátů a ČSSD má 33 mandátů z celkových 55.
Markéta Vaňková
Markéta Vaňková | Foto: ČTK

Brno - Náměstkem budoucí brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) bude její stranický kolega a předseda brněnské ODS Robert Kerndl. Jméno náměstka ODS do nynějška nezveřejnila.

Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík (KDU-ČSL), dalšími náměstky budou Tomáš Koláčný (piráti) a Oliver Pospíšil (ČSSD). Koalice také zveřejnila jména zbývajících radních.

ODS bude mít v radě města čtyři pozice. Kromě Vaňkové a Kerndla tam bude ještě David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude mít pod Kerndlem na starosti investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch. Grund bude mít na starosti investice, Kratochvíl dopravu. Kromě toho bude mít ODS uvolněnou, tedy placenou zastupitelku pro oblast marketingu a cestovního ruchu, a to Kristýnu Švarcovou.

Lidovci v čele s náměstkem Hladíkem budou mít tři místa v radě s gescemi zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí. O školství a sport se bude starat radní Jaroslav Suchý, o územní plánování Filip Chvátal.

Tři místa v radě budou mít pod vedením náměstka Koláčného také piráti, pod které spadá oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Majetek bude mít na starosti Róbert Čuma a kulturu Markéta Gregorová. Uvolněným zastupitelem pro informační technologie bude Ondřej Kotas z pirátů.

ČSSD s náměstkem Pospíšilem bude mít na starost bydlení a správu majetku. Uvolněnou předsedkyní finančního výboru by se měla stát Andrea Pazderová z ODS.

Koalice má 33 mandátů z celkových 55. Volby vyhrálo hnutí ANO, které s 18 mandáty skončilo v opozici. ODS má 14 mandátů, KDU-ČSL osm, piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Související video: Rozhovor DVTV s dosavadním primátorem Brna Petrem Vokřálem

Pokud si s někým podám ruku, tak to dodržím, je vidět, že ne všichni to máme v hlavě takhle nastavené, říká primátor Brna Petr Vokřál z ANO. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy