Primátor Brna se zastal uprchlíků. Musel jsem, říká

Marie Bastlová
7. 7. 2015 20:36
Petr Vokřál napsal na svém facebookovém profilu rozsáhlé vyjádření, podle kterého chce na rozdíl od většiny politiků pomoci uprchlíkům. Proč se tak rozhodl, vysvětluje v rozhovoru.
Primátor Brna Petr Vokřál.
Primátor Brna Petr Vokřál. | Foto: ČTK

Rozhovor - Brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO rozvířil poklidnou hladinu české politiky. V pátek napsal na svém facebookovém profilu rozsáhlé vyjádření, ve kterém se zastal uprchlíků.

Zatímco ostatní politici většinou mluví jen o jejich odsunu, Vokřál vzkázal, že je třeba jim pomoci a že Brno je připraveno jich několik desítek přijmout. Současnou uprchlickou vlnu navíc přirovnal k roku 1968, kdy do západní Evropy utíkaly tisíce lidí z komunistického východního bloku a Západ uprchlíky tehdy rovněž přijímal.

"Já jsem cítil potřebu tohle veřejně říct především kvůli excesům pravicových i levicových radikálů u nás v Brně a situaci, která vznikla následně po zápase na stadionu Za Lužánkami, který měl být oslavou dobrých vztahů mezi lidmi," říká Vokřál v rozhovoru. 

Jak lidé reagují na váš výrok na Facebooku, kdy jste se zastal uprchlíků a řekl jste, že by Česko mělo být připraveno pomoci uprchlíkům a že Brno je připraveno jich desítky přijmout a nabídnout jim ubytování a základní zabezpečení?

Reakce jsou pozitivní i negativní. Já se tím ale nechci vměšovat do celonárodní uprchlické politiky, ani tomu nerozumím. Jen jsem chtěl konstatovat, že před tím problémem neutečeme, že je lépe se na to připravit, než tomu čelit v nějaké ilegální rovině. Je naivní tvrdit, že čtyřmetrová zeď vyřeší to, jestli imigranti přes Česko půjdou. Oni totiž půjdou a podle mě je lepší na to být připraveni, mít na to nastavenu imigrační politiku, než aby přišli a my se tvářili, že tady nejsou a oni nám potom vytvářeli velmi negativní aspekty toho, když je člověk v nouzi.

Zaznamenal jste nějaké reakce i od vašich kolegů z politiky?

Určitě, vyměňoval jsem si na to názory s celou řadou lidí. Ale opakuji, nechtěl jsem tím zasahovat do celostátní politiky, jen jsem chtěl vyslovit svůj osobní postoj, protože je potřeba se o tom začít bavit a připravit se na to na regionální úrovni. Není to výzva pro tisíce lidí: pojďte a my vás tady ubytujeme! Ale na druhou stranu by bylo velmi naivní si myslet, že tito lidé nebudou přes naši republiku chodit. Budou, historicky v určitých vlnách tudy vždy proudili.

Váš vstřícný postoj vůči uprchlíkům je v českém politickém prostředí spíše výjimečný. Mnohem častěji znějí názory, že uprchlíci jsou ohrožení pro veřejnost a měli by zůstat v uprchlických táborech v Africe. Mrzí vás tohle? Cítil jste i proto potřebu o tom veřejně promluvit?

Začnu od konce. Já jsem cítil potřebu tohle veřejně říct především kvůli excesům pravicových i levicových radikálů u nás v Brně a situaci, která vznikla následně po zápase na stadionu Za Lužánkami, který měl být oslavou dobrých vztahů mezi lidmi. Jenže jeho závěr pokazily extrémně pravicové, nesnášenlivé projevy vůči druhým lidem v restauraci U tří ocásků. To byl ten hlavní impuls. Nemám rád xenofobii a mrzí mě, když u nás vidím její projevy. Navíc se opravdu domnívám, že je třeba připomenout, že i když to bylo za jiných podmínek, že Západ v roce 1968 také přijímal vlnu uprchlíků z Východu, mimo jiné z Československa. Později Evropa přijímala i vlnu uprchlíků z bývalé Jugoslávie a také to nebyli vždy křesťané, ale často muslimové.

Mrzí vás, že na projevy xenofobie u nás podobně jednoznačně nereagují i ostatní politici?

Já jsem to řekl, protože jsem měl pocit, že musím. Pro mě byl extremismus, ať už levicový nebo pravicový, vždycky nepřijatelný. Nikoho jiného hodnotit nechci. Navíc my jsme se o tom bavili i v rámci rady města Brna, skutečně jsme zcela věcně řešili, zda jsme na uprchlíky připraveni. Migranti tudy půjdou a otázkou je, jak rychle na to budeme schopni zareagovat a připravit se na to.

Jak se v této souvislosti díváte na výroky ostatních členů vedení ANO? Andrej Babiš označuje uprchlíky za větší hrozbu než Rusko. První místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová říká, že uprchlíky v Česku nechce, že by se pro ně měly vybudovat uprchlické tábory v Africe. Nemrzí vás tyto postoje vašich kolegů?

Myslím, že je tady drobné nedorozumění. Já jsem nikdy neřekl, že by měly přijít tisíce uprchlíků a my bychom se o ně měli starat. To vůbec. To riziko tady je, je obrovské. Je bezpečnostní, ale právě proto si myslím, že komunální sféra by měla být připravena, první dopad totiž bude právě na obce, přes které budou migranti migrovat. Já nejsem žádný podporovatel přijímání uprchlíků, já se v celé řadě věcí ztotožňuji s postojem našeho pana předsedy, já jsem svá slova spíše orientoval ke xenofobii, která se v Brně rozpoutala na základě jedné fotky s transparentem, což mi připadá, že je špatně. Druhá věc je, že chci, aby Brno bylo připravené. Pokud jen zavřeme oči a řekneme, my je tady nechceme, tím se nic nevyřeší. A pokud se nepřipravíme, tak hrozí, že tady migranti budou migrovat nelegálním způsobem, budou se zdržovat hlavně tam, kde je velká koncentrace lidí a pak by samozřejmě hrozila i nějaká trestná činnost, protože ti nezaopatření lidé by se museli nějak starat o své základní životní potřeby.

Jen se snažím říct, že tak jako vy měla možnost reagovat řada jiných politiků, třeba na tu demonstraci na Václavském náměstí se šibenicemi, ale neudělali to.

Opravdu to ale nevnímejte jako štěpení názorů ve vedení hnutí ANO. To vůbec ne. To je můj osobní názor na základě toho, co se stalo, a pro mě extremismus, ať už je levicový nebo pravicový, byl vždycky nepřijatelný.

Vy jste nedávno udělal i další krok, který vyvolal celou řadu reakcí. V Brně jste totiž přijali deklaraci usmíření jako omluvu za poválečný odsun Němců z Brna. I to byl netradiční krok, který odsoudili zástupci většiny ostatních politických stran. Co vás vede k těmto gestům?

Ani tady jsem se nesnažil promlouvat do nějakých celospolečenských témat. Jedná se o lokální záležitost a já jsem rád, že jsme se takto dokázali postavit k naší minulosti, k tomu, že jsme v roce 1945 vyhnali z města obyčejné lidi a často i elitu, jen proto, že patřila k jednomu národu. Byli tam ženy, děti, přestárlí lidé, což mně prostě nedělá dobře. Vidím smysl v tom, že jsme si řekli: ano, takhle to bylo. A jsem rád, že nejpozitivněji se k tomu postavila mladá generace.

Když vás vezmu za slovo s tím, že oba vaše postoje jsou jen obyčejné reakce na události ve vašem okolí, myslíte si, že ostatní komunální politici dělají stejná lokální gesta v dostatečné míře, nebo by jich v naší politice mělo být více?

U některých možná přežívá postoj hlavně přežít od voleb do voleb bez nějakého průšvihu. Já nepocházím z komunální politiky, a možná i proto mi přijde normální pojmenovat nahlas něco, co je zrovna problém. Nejde mi o to, abych o něco bojoval, ale abych dělal věci správně, protože to podle mě má smysl.

 

Právě se děje

Další zprávy