Přijímací zkoušky budou jednokolové a maturita bez písemné části, navrhuje Plaga

ČTK ČTK
23. 3. 2020 12:30
Přijímací zkoušky na střední školy by měly být nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které jsou nyní zavřené kvůli koronaviru. Testy by měly mít stejnou formu a obsah jako v minulosti. Maturitní a závěrečné zkoušky by měly být podle návrhu ministerstva školství nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol. Ministerstvo předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit v druhé polovině května.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Žádný scénář, se kterým ministerstvo školství pracuje, podle ministra Roberta Plagy (za ANO) nepočítá s tím, že by se zkracovaly letošní letní prázdniny. Podle něj by se tak přijímací zkoušky měly do konce školního roku stihnout.

V nouzovém případě, pokud by se školy otevřely až po polovině června, tak by podle něj mohly být přijímací zkoušky i v prvním týdnu v červenci. "Tak je to rozhodně lepší, než ty děti přepínat přes celé prázdniny a dělat to poslední týden v srpnu," řekl Plaga. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se měly konat 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

"Neznamená to rozhodně, co bylo někde avizováno, že by se vyučovalo někdy o prázdninách, to rozhodně není v žádném ze scénářů ministerstva školství," dodal.

Místo dvou zkoušek by uchazeči měli letos dělat zkoušku jen jednou. "Výsledek se propíše i na druhou školu, na kterou se to dítě hlásilo," vysvětlil ministr. Ministerstvo podle něj počítá i s náhradním termínem například pro nemocné. Ten by pak měl být v dostatečném odstupu od prvního termínu, řekl Plaga. Podle něj se přijímací zkoušky nedají nahradit tím, že by školy přijímaly děti na základě výsledků ze základní školy. 

Písemná maturita z češtiny a jazyka nebude

Podle Plagy ministerstvo předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit v druhé polovině května. Přesný termín maturit chce vyhlásit až po otevření škol. Podle ministra by se tak středoškoláci měli mít možnost na zkoušky potom ještě připravit.

Klíčové podle něj bude datum 1. června. Pokud se školy otevřou do něj, budou maturity bez slohů, ale jinak podobně jako každý rok. Kdyby se otevřely později, mělo by být maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků z posledních tří vysvědčení, řekl ministr.

Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, školy by mu dle návrhu ministerstva měla umožnit komisionální přezkoušení, aby mohl maturitní vysvědčení získat také.

Školy jsou kvůli šíření koronaviru uzavřeny od 11. března do odvolání. Týká se to základních, středních, vyšších odborných i vysokých škol. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že uzavření škol se by mělo rušit jako jedno z posledních opatření, a to zřejmě na přelomu května a června. 

Státní maturity se dle původního plánu měly konat v dubnu a na začátku května. K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo 79 972 středoškoláků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy