Přijdou soudci do kradeného? Ani po roce není jasno

Lenka Smyčková
14. 7. 2009 17:15
Brněnský ateliér se soudí s projektantem i samotným Krajským soudem v Brně o návrhy justičního paláce
Fasáda je podle Aleše Buriana to jediné, co je jiné. Přesto jeho kanceláři za autorská práva nikdo nezaplatil.
Fasáda je podle Aleše Buriana to jediné, co je jiné. Přesto jeho kanceláři za autorská práva nikdo nezaplatil. | Foto: Attila Racek

Brno - Unikátní a jeden z největších a nejmodernějších v Evropě. Takovými superlativy se honosí nově otevřený justiční areál v Brně.

Areál pro dva soudy a dvě státní zastupitelství vyšel na necelé dvě miliardy korun. Je v něm 71 jednacích síní, 20 poradních místností a 364 kanceláří. Má osm podlaží, mezi kterými lze chodit po schodech, jet na eskalátoru i výtahem.

Je navržený a postavený tak, aby se při trestních řízeních soudci, zaměstnanci, veřejnost, poškození a obvinění setkali až v soudní síni. Je vybavený moderními technologiemi. To vše při oficiálním otevření justičního paláce pochválila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Kdo tak jedinečnou stavbu navrhnul? Předseda Krajského soudu Jaroslav Pořízek při otevírání areálu zmínil pouze projektantské sdružení Centroprojekt Zlín.

Právě toto sdružení ovšem čelí obvinění, že návrh budovy ukradlo. Viní ho z toho brněnský ateliér Burian-Křivinka a soudí se s Centroprojektem o miliony. Redakce Aktuálně.cz o této údajné "zápůjčce" informovala už před rokem. Ani dnes však není jasno, jak to s návrhem areálu vlastně bylo.

Architekt: Jen změnili plášť

"Soudní jednání u krajského soudu stále probíhá. Je to citlivá záležitost, moc se mi o tom nechce mluvit," řekl Aktuálně.cz architekt Aleš Burian.

Faktem je, že žaloba míří nejen na Centroprojekt, ale i na samotný Krajský soud jako investora stavby.

Jak vůbec mohlo ke "krádeži" návrhu dojít? Burian to vysvětluje následovně: "Udělali jsme návrh v architektonické soutěži, jež měl být podkladem pro výběrové řízení na projektovou dokumentaci. Projektant, který vyšel z výběrového řízení, měl za povinnost s námi řešit autorská práva. To neudělal."

Tak šel čas...

Palácová chronologie

  • Duben 2006
    Do soutěže na miliardovou zakázku na stavbu paláce se přihlásilo 22 firem. Pět vybral los, a ty postoupily do užšího řízení. To vyhrála firma Imos.
  • Červen 2006
    Primátor Richard Svoboda poklepal na základní kámen areálu mezi ulicí Heršpickou a Renneskou.
  • Červenec 2008
    Podle zprávy NKÚ byla stavba předražená. Projektant vyčíslil náklady na 2,1 miliardy korun, zatímco ministerstvo spravedlnosti původně počítalo s 768 miliony.
  • Říjen 2008
    Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že Krajský soud v Brně pochybil při výběrovém řízení na dodavatele nábytku. Tendr na nábytek za 60 milionů korun zrušil.
  • Leden 2009
    Krajský soud dostal od ÚOHS pokutu 200 tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách při výstavbě Justičního areálu. Soud proti rozhodnutí podal rozklad.
  • Červenec 2009
    Areál za necelé dvě miliardy korun je hotový, chystá se slavnostní otevření.

Postup krajského soudu napadla i Česká komora architektů. Architektonickou soutěž označila za neregulérní. "Krajský soud v Brně odpověděl, že ČKA nemá co označovat toto za rozpor s právem," píše se v zápisu ze zasedání představenstva komory.

Ateliér tedy nakonec podal žalobu na ochranu autorských práv.

"Jsem si jistý, že vnitřní prostorové řešení budovy je shodné s naším návrhem. Jen změnili plášť," tvrdí Burian. Na slavnostní otevření se podívat nepřišel. "Nemám vůbec chuť se tam chodit dívat," říká Burian, který navíc označil vnější vzezření budovy za kachlíková kamna.

Dvě věže

Uvnitř už je ale zřejmě justiční palác stejný, jak ho kdysi Burian s kolegou nakreslil.

Dominují mu dvě věže - v červené jsou jednací síně soudu Brno-venkov, v modré "jednačky" Brna-města. Kolem dokola v oddělených prostorech jsou privátní prostory zaměstnanců a prostory pro veřejnost. Střecha je prosklená.

Podle předsedy Krajského soudu v Brně jsou na justičním areálu podstatné dvě věci - že už se soudci a státní zástupci nebudou tísnit v nevyhovujících prostorách a že budou mít k práci nejmodernější technologie.

Články a reportáže, které dosud o stavbě, již Nejvyšší kontrolní úřad označil za předraženou, vyšly, označil za "plné nepravd a polopravd, jednostranné a zavádějící".

 

Právě se děje

Další zprávy