Hasiči stále nezjistili, proč hořelo ve skladu ve Vysočanech

ČTK ČTK
24. 8. 2015 15:07
V areálu bývalé ČKD mezi stanicemi metra Kolbenova a Vysočanská se od soboty vystřídalo zhruba 90 hasičů, asi 40 dobrovolných a 50 profesionálních.
Požár v pražských Vysočanech
Požár v pražských Vysočanech | Foto: Vlasta Svoboda

Praha - Specialistům se zatím nepodařilo určit příčinu víkendového požáru skladu s textilem v pražských Vysočanech.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová sdělila, že kriminalisté v pondělí spolu s vyšetřovateli z řad hasičů ohledali požářiště, nepodařilo se jim ale najít konkrétní příčinu vzniku ohně, který podle předběžných odhadů způsobil škodu 285 milionů korun.

"Za pomoci speciálně vycvičeného psa vyšetřovatelé zajistili potřebné stopy a důkazy, které budou následně podrobeny odborným znaleckým zkoumáním," uvedla Zoulová.

Podle předběžných odhadů požár způsobil škodu zhruba 270 milionů korun na uskladněném zboží a dalších 15 milionů na budovách.

Desítky hasičů

Požár ve skladu textilu v tovární hale v pražských Vysočanech hasiči likvidovali od vzplanutí v sobotu v 19:00 do nedělního večera.

Už v neděli podle ředitele pražských hasičů Romana Hlinovského odebrali vzorky, které projdou analýzou, a udělali fotodokumentaci.

V areálu bývalé ČKD mezi stanicemi metra Kolbenova a Vysočanská se od soboty vystřídalo zhruba 90 hasičů, asi 40 dobrovolných a 50 profesionálních. Dobrovolní hasiči podle Hlinovského hlavně zajišťovali vodu na hašení, v areálu totiž chyběly hydranty.

Škoda mohla být nižší

Serveru Lidovky.cz Hlinovský řekl, že škoda mohla být nižší, kdyby měli hasiči k vodě lepší přístup.

"Areál měl v době, kdy v něm sídlila ČKD, vlastní síť hydrantů. Podnik totiž prováděl činnosti, které byly požárně nebezpečné. Areál však takovému účelu už dávno neslouží. Teď to má několik majitelů, původní ČKD je rozkouskované a žádné nebezpečné výroby, kvůli kterým byli v areálu i hasiči, už tam nejsou," uvedl.

Relativně blízký hydrant v Kolbenově ulici nestačil, hasiči proto s vodou museli pendlovat.

Rozsáhlý požár způsobil i znečištění ovzduší, škodliviny nicméně nedosáhly vyšších koncentrací. Nikdo nebyl zraněn.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy