Příčinou tragického požáru ve Vejprtech byla manipulace s ohněm, oběti se udusily

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2020 15:05
Příčinou nedělního tragického požáru ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo osm lidí, byla manipulace s otevřeným ohněm. Všechny oběti se při požáru udusily, uvedli zástupci policie. Technickou závadu nebo cizí zavinění vyloučili.
Požár ve Vejprtech
Požár ve Vejprtech | Foto: ČTK

Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Za tento čin hrozí případnému pachateli až osm let. "Budeme se snažit zjistit, kdo je viníkem. Zatím jsme vyloučili, že by to byl někdo zvenčí, kdo by neměl přístup dovnitř," uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Martin Charvát. Na vyšetřování spolupracovali kriminalisté s vyšetřovatelem hasičů.

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) už v neděli uvedla, že v minulosti se klienti domova několikrát pokusili objekt zapálit.

Požár nahlásil vychovatel ve 4:46. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti v prvním patře objektu. "Po odklizení všech trosek bylo stanoveno v pravé části místnosti místo, kde stál gauč. Pravděpodobně na gauči došlo k iniciaci," uvedl Charvát.

Při ohledání kriminalisté také zjišťovali požárně-bezpečnostní řešení stavby. "Byly instalovány protipožární dveře, které oddělovaly jednotlivá patra od centrálního schodiště. Žádné jiné protipožární bezpečnostní opatření jsme zatím nezjistili," uvedl náměstek krajského ředitele Zbyněk Dvořák. Starostka Vejprt po požáru mluvila o tom, že v budově byly hlásiče požáru na toaletách a v koupelnách.

Při ohledání místa činu policie zjišťuje ohnisko požáru ze třech směrů. "Ptáme se na svědecké ohnisko požáru, tedy kdo ten požár první viděl a odkud šlehaly plameny, ptáme se specialistů z hasičského záchranného sboru, kde bylo požární ohnisko, tedy kde byla nejvyšší intenzita hoření. Potom nás zajímá kriminalistické ohnisko požáru, a to je to, kde požár vznikl. V tomto případě se všechna tři ohniska shodují," uvedl Dvořák.

Vejprty se chtějí o přeživší klienty postarat a ubytovat je zatím v jiných vlastních objektech ve městě. Domov Kavkaz je nyní neobyvatelný. Starostka už dříve uvedla, že klienti vyhořelého domova se v minulosti pokoušeli objekt zapálit. "Nemám informace o tom, že by místní oddělení policie toto řešilo. Ale může to být tak, že tu informaci nemám a že takový přestupek tam může být zaznamenaný," uvedl Dvořák.

V nemocnicích zůstávají po druhém nejtragičtějším požáru za posledních třicet let v Česku tři lidé - dva jsou v chomutovské nemocnici a jeden v mostecké. "U pacienta na anesteziologicko-resuscitačním oddělení chomutovské nemocnice se situace nezměnila, je nadále v kritickém stavu, napojený na plicní ventilaci," řekl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Kadaňská nemocnice posledního ošetřovaného pacienta propustila ve středu.

Pomoc Vejprtům

Radní Ústeckého kraje schválili finanční pomoc milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, ve čtvrtek je předají městu.

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Také Úřad práce ČR ve středu odeslal jako mimořádnou okamžitou pomoc klientům, kteří přežili tragický požár domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech, zatím 140 tisíc korun. 

Prostřednictvím veřejné sbírky na pomoc po nedělní tragédii se zatím vybralo 200 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy