Přichází obleva, jarní povodně ale zatím nehrozí

Dagmar Honsová, Meteopress
12. 3. 2011 11:04
Sněhu je v nížinách málo a pršet v nejbližších dnech příliš nebude
Foto: Reuters

Česká republika - Sníh na horách pozvolna odtává a teplý víkend podmínky pro lyžaře ještě zhorší. Nebezpečí rozsáhlé jarní povodně i přes oteplení nehrozí.

V nížinách a středních polohách sníh není nebo jen ojedinělé zbytky. Na horách je situace lepší. Sněhu je dostatek zejména v krajích Liberecký, Královéhradecký, Karlovarský a Plzeňský.

Například na stanicích v nadmořské výšce pod 800 m nad mořem v Bedřichově leží 47 cm sněhu, stanice Desná-Souš hlásí 52 cm a Cínovec 16 cm.

Nejvíce sněhu je na vrcholcích hor. Luční bouda hlásí 99 cm, Labská bouda 11 cm a Velký Javor 82 cm. Většinou se jedná o zledovatělý sníh, který při teplotách nad bodem mrazu těžkne a mění se na mokrý.

ČHMÚ vyhodnocuje každý týden množství sněhových zásob na našem území, na počátku minulého týdne u nás bylo ve sněhové pokrývce celkem 0,41 miliardy m3 vody. Na metr čtvereční tedy připadá 5,2 litrů vody.

Podstatná část se vypaří a část doplní podzemní vody. Zajímavostí je, že zatímco podle statistik leží nejvíce sněhu v horských oblastech na přelomu února a března, letos v zimě bylo nejvíce sněhu na našem území hned v prosinci, kdy na metr čtvereční připadalo 43 litrů vody ze sněhu. 

Sníh bude odtávat pozvolna

Nebezpečí rozsáhlé jarní povodně i přes oteplení nehrozí. Povodně z tání sněhu totiž zapříčiňuje velké množství a odtávání sněhu v polohách 300 až 700 metrů nad mořem, kde je tání velmi rychle a většinou najednou. Velký podíl mají také silné dešťové srážky.

Nyní leží v nadmořských výškách pod 700 m nad mořem pouze zanedbatelné množství sněhu a intenzivní srážky neočekáváme.

Velké množství sněhu na horách nemůže odtát naráz během několika málo dní, navíc mohutná sněhová pokrývka dokáže zachytit i podstatné množství deště, aniž by docházelo k odtoku vody. Silný déšť neočekáváme ani počátkem příštího pracovního týdne.

 

Právě se děje

Další zprávy