Příbuzní při vyklízení bytu našli munici i radioaktivní předmět. Policie evakuovala 26 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2017 15:46
Policie v noci na pondělí musela z paneláku na Praze 10 evakuovat téměř tři desítky lidí. Důvodem byl nález munice a radioaktivního předmětu v jednom z bytů. Policejní prohlídka ukázala, radiaci vydávaly minerály a navigační přístroje, pro okolí nebyly nebezpečné. Policisté prohledali i další dvě nemovitosti sběratele v Roztokách u Prahy a nedaleko Roztok. Nic nebezpečného tam však nenašli.
Policie při nočním zásahu v panelovém domě.
Policie při nočním zásahu v panelovém domě. | Foto: Policie ČR

Praha - Velké množství munice i radioaktivní předměty našli policisté v noci na pondělí v bytě sběratele vojenských artefaktů v Praze 10. Z domu proto bylo evakuováno 26 lidí. V bytě se našly mimo jiné i granáty. Radiaci vydávaly minerály a navigační přístroje, pro okolí nebyly nebezpečné. Policisté prohledali další nemovitosti sběratele, ale nic nebezpečného již nenašli.

Příbuzní sběratele, kteří byt v panelovém domě v Želivecké ulici vyklízeli, policii v neděli kolem 21:00 oznámili, že asi objevili nášlapnou minu. "Policejní pyrotechnik následně konstatoval, že tento konkrétní předmět není nijak nebezpečný, neboť se jedná o alternátor, což ale laik nemusí na první pohled rozeznat," sdělil Hulan. "Nicméně při další prohlídce bytu našli policisté značné množství vojenské munice, volně uložené na různých místech bytu," doplnil.

V bytě byly podle mluvčího hlavně věci z druhé světové války, například různé druhy granátů a světlice či dýmovnice. Při prohlídce bytu policisté našli i předměty, které vydávaly radioaktivní záření. Na místo proto vyrazila speciální jednotka hasičů. Nakonec se ale jednalo jen o neškodné minerály a letecké navigační přístroje.

Po nálezu munice byla nařízena evakuace celého vchodu domu. Náhradní ubytování potřebovalo jen několik z evakuovaných, řekl mluvčí radnice Prahy 10 Vít Novák. Budou ve volných městských bytech, které jsou pro podobné situace k dispozici. Ostatní evakuovaní přebývají podle Nováka u svých příbuzných a blízkých. Vzhledem k velkému množství munice bude prohlídka bytu v Praze pyrotechnikem trvat asi ještě do pondělních 20:00.

Zemřelý muž nebyl držitelem zbrojního pasu. "Proto je jednoznačné, že veškeré zbraně a munici přechovával protiprávně," upřesnil Hulan. K vlastnictví takového arsenálu by musel muž být držitelem skupiny A a navíc by k takto velkému množství arzenálu musel mít speciálně upravené skladovací prostory.

Policisté prohledali i další dvě nemovitosti sběratele v Roztokách u Prahy a nedaleko Roztok. Nic nebezpečného tam však nenašli.

 

Právě se děje

Další zprávy