"Přibližně polovina srpna" ještě nenastala. Prezident Šmardu stále nejmenuje

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 8. 2019 9:00
Už zítra nastane polovina srpna, kdy by měl - jak avizoval premiér Andrej Babiš - prezident Miloš Zeman rozhodnout o nominaci ČSSD na ministra kultury. Z informací, které shromáždil deník Aktuálně.cz, však vyplývá, že se tak nestane. Prezident, stejně jako premiér či předseda ČSSD Jan Hamáček jsou na dovolených a nikdo z nich nepočítá, že by se tento týden mělo kolem postu ministra něco dít. Prezident přitom už 31. května obdržel návrh, aby ministrem kultury jmenoval místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.
Prezident Miloš Zeman ani po dvou a půl měsících neřekl, zda jmenuje ministrem kultury kandidáta ČSSD Michala Šmardu.
Prezident Miloš Zeman ani po dvou a půl měsících neřekl, zda jmenuje ministrem kultury kandidáta ČSSD Michala Šmardu. | Foto: ČTK

"Pan prezident potvrdil, že k 31. červenci odvolá na základě mé žádosti ministra kultury Antonína Staňka a o nominaci ČSSD na post ministra kultury rozhodne přibližně v polovině srpna," oznámil 24. července po jednání v Lánech premiér Babiš.

Už teď je ale velmi pravděpodobné, že "přibližně polovina srpna" nebude polovina srpna.

"Vzhledem k probíhající dovolené pro vás nemám žádné vyjádření," sdělil Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz, jestli prezident v polovině srpna rozhodne ohledně nového ministra kultury. Na doplňující dotaz dodal, že on i prezident mají dovolenou ještě tento celý týden. Ze slov mluvčího je tak patrné, že od prezidenta nelze čekat na dovolené nějaké rozhodnutí.

Volno si vybírá také premiér Babiš, nejdříve byl v Řecku a nyní je podle informací z jeho okolí ve Francii. Do práce by se měl vrátit už na konci tohoto týdne, ale sám Babiš to nepotvrdil. Na dotazy Aktuálně.cz nijak nereagoval. 

S tím, že by se do konce týdne pohnula situace na postu ministra kultury, nepočítá zřejmě ani sociální demokracie. "Vedení ČSSD je tento týden na dovolené," uvedla mluvčí strany Barbora Kalátová. Deníku Aktuálně.cz se podařilo kontaktovat alespoň předsedu poslaneckého klubu Jana Chvojku. "Vůbec netuším, co má pan prezident v úmyslu. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby jmenoval pana Šmardu. Ale opravdu nevím, co udělá. Třeba ho jmenuje," zůstává Chvojka v naději.

Ani samotný Michal Šmarda ale nepředpokládá, že bude mít v polovině srpna jasno, zda se dočká vládního angažmá. "Já jsem s rodinou na dovolené v Maďarsku, vůbec nepočítám, že bych se měl tento týden vracet," řekl Aktuálně.cz v dobré náladě. 

A k tomu ještě rozpočet

Nekončící tahanice o post ministra kultury ale možná nebude už ten nejpalčivější problém, až se v pondělí ministryně a ministři vrátí po dvoutýdenní dovolené do práce. Před vládními prázdninami dali totiž sociální demokraté najevo, že mají řadu zásadních připomínek ke státnímu rozpočtu na příští rok. A vyjednávání o miliardy pro jednotlivé resorty se po víkendu naplno rozjedou. 

Jak ostatně zaznívá z ČSSD, nikoli Šmarda, ale rozpočet by mohl být důvodem pro fatální roztržku v koalici. "Pokud bychom měli případně odejít z vlády, tak to musí být kvůli státnímu rozpočtu na rok 2020, ne kvůli Michalovi," řekl pod podmínkou anonymity Aktuálně.cz jeden z členů vedení strany.

Při vládním projednávání pro dosavadní podobu rozpočtu nikdo z ministrů ČSSD ruku nezvedl. Dokonce ani Šmarda se ve svém zatím posledním vyjádření na sociálních sítích nevěnuje ani tolik tématu kultury, ale právě rozpočtu.

"Škrtání bez rozmyslu, plošné snižování výdajů. Žádné analýzy, žádný promyšlený plán. Žádné systémové změny, jen decimace. Dnešní ministryně financí paní Alena Schillerová svým přístupem navazuje spíše na Kalouska než na vlastního šéfa a vládu ČSSD," napsal mimo jiné Šmarda na sociální sítě.

Vynesením "verdiktu" nad Šmardou tak může prezident vztahy mezi ANO a ČSSD buď vylepšit, nebo naopak přiživit pochybnosti sociálních demokratů, zda skutečně vládnou všem svým ministerstvům. 

"Vše je v rukou našeho předsedy Jana Hamáčka. Dokud on nerozhodne jinak, tak já zůstávám kandidátem na ministra kultury. A nadále budu čekat, až mě pan prezident jmenuje," sdělil Aktuálně.cz z dovolené v Maďarsku Šmarda.

Co bude, pokud ale Zeman Šmardu nejmenuje, to nechávají sociální demokraté na předsedovi Hamáčkovi, kterému dali před časem volné ruce, aby rozhodl.

Předseda ČSSD ale zatím nad žádným "co by kdyby" nespekuluje. "Je dobré vypnout, aktivně odpočívat a věnovat se rodině. Je tu krásně!" vzkázal ze své dovolené v Polsku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy