Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

hrz hrz
23. 5. 2019 9:55
Nadace Via letos už podvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými jsou čtyři jednotlivci a jedna firma, o výsledcích rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.
Foto: Nadace Via

Finalista kategorie Mladý srdcař Martin Kasík

"O velké přestávce bude ve škole probíhat prodej vánočních přání, jejichž autorem je Martin Kasík. Výtěžek z prodeje půjde na Konto Bariéry. Koupené výrobky si může každý buď ponechat, nebo je dále věnovat domovu seniorů v Novovysočanské ulici," psalo se v době adventu na stránkách Gymnázia J. Seiferta v Praze už dva roky po sobě.

S výrobou Martin začíná už začátkem podzimu a s blížícím se adventem se jeho úsilí stupňuje. Pro svoji akci vyrobil stovky přáníček a velkých dekoračních špejlí. "Pro celou komunitu školy je to velmi povznášející pocit, ostatní se velice rádi přidávají a pomáhají mu. Je až s podivem sledovat, jaký dopad akce má a kolik lidí se jí chce zúčastnit. Obdivuhodné na celé akci je to, že si ji vymyslel Martin sám," říká ředitelka gymnázia Pavlína Pospíšilová.

Vánoční a valentýnská přání Martin prodává nejen na gymnáziu, ale také v suchdolském květinářství paní Hamzové, která je největší Martinovou podporovatelkou, a právě díky ní Martin s vánočními sbírkami začal. Pravidelní zákazníci jejího květinářství vzali akci také za svou. "Zároveň se Martin v létě účastní suchdolského Restaurant Day, kde na svém stánku prodává vlastnoručně vyrobené jídlo a pečivo. Všechen výtěžek posílá na Konto Bariéry, vždy na konkrétní příběh. Za tu dobu už shromáždil téměř 60 tisíc korun a pomohl několika našim klientům," vyjmenovává Petra Seberová, spolupracovnice Konta Bariéry.

A proč se do toho všeho Martin vlastně pustil? "V posledních letech si více všímám, jak spousta lidí hledí jen na sebe a na ostatní nemyslí. Já doufám, že jsem někomu pomohl, i když je to někdy náročné skloubit s mými ostatními zájmy." Martinova přáníčka pomáhají vlastně dvakrát. Část jich je po prodeji ještě jednou smysluplně využita. Delegace zástupců školy, která tradičně před svátky navštěvuje nedaleký domov seniorů, je společně s Martinem předala osamělým seniorům.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy