Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

hrz hrz
23. 5. 2019 9:55
Nadace Via letos už podvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými jsou čtyři jednotlivci a jedna firma, o výsledcích rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.
Patrik Zadina
Patrik Zadina | Foto: Nadace Via

Vítěz kategorie Mladý srdcař roku Patrik Zadina

Patrik Zadina vyrostl v dětském domově, kde trávil větší část svého dětství a dospívání. Když odtud po vyučení odešel, přestěhoval se do Prahy a osamostatnil se. S tímhle nelehkým krokem mu tehdy pomáhal Nadační fond Srdce na dlani. Postupně se situace otočila a Patrik se do práce fondu začal zapojovat. Říká k tomu: "Pomáhám, kde je potřeba. Na horách učím děti lyžovat, menší děti učím jezdit na kole, těm starším radím s tím, co potřebují, někdy v domově trávím i Vánoce nebo víkend. Baví mě to a snažím se nechybět na žádné akci, pokud mi to práce dovolí. Určitě v tom budu pokračovat."

"Patrik je opravdu nadšeným pomocníkem. Já mám v nadačním fondu na starosti mimo jiné i projekt, kdy dětem v pěti dětských domovech plníme jejich vánoční přání. Přestože Patrikovi plat vystačí převážně na pokrytí bydlení, stravování a osobní potřeby, trval vloni před Vánoci na tom, že některé z dárků do dětského domova, ve kterém vyrostl, pořídí na vlastní náklady. To mě opravdu dojalo," vzpomíná Lucie Deniševská z Nadačního fondu Srdce na dlani.

Ve svém volném čase Patrik pomáhá s organizací aktivit a do dětského domova, ve kterém vyrostl, se pravidelně vrací. Je tady malým dětem dobrým kamarádem, starším pak užitečným rádcem, který se i přes nepřízeň osudu dokázal úspěšně postavit na vlastní nohy a může tak s nimi sdílet vlastní zkušenosti. Patrik navíc dokáže pro dobrovolnictví a aktivity s tím spojené nadchnout své kolegy v práci i některé z dalších odrostlých dětí z dětského domova, které se do akcí vrhají spolu s ním.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 39 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy