Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

hrz hrz
23. 5. 2019 9:55
Nadace Via letos už podvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými jsou čtyři jednotlivci a jedna firma, o výsledcích rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.
Patrik Zadina
Patrik Zadina | Foto: Nadace Via

Vítěz kategorie Mladý srdcař roku Patrik Zadina

Patrik Zadina vyrostl v dětském domově, kde trávil větší část svého dětství a dospívání. Když odtud po vyučení odešel, přestěhoval se do Prahy a osamostatnil se. S tímhle nelehkým krokem mu tehdy pomáhal Nadační fond Srdce na dlani. Postupně se situace otočila a Patrik se do práce fondu začal zapojovat. Říká k tomu: "Pomáhám, kde je potřeba. Na horách učím děti lyžovat, menší děti učím jezdit na kole, těm starším radím s tím, co potřebují, někdy v domově trávím i Vánoce nebo víkend. Baví mě to a snažím se nechybět na žádné akci, pokud mi to práce dovolí. Určitě v tom budu pokračovat."

"Patrik je opravdu nadšeným pomocníkem. Já mám v nadačním fondu na starosti mimo jiné i projekt, kdy dětem v pěti dětských domovech plníme jejich vánoční přání. Přestože Patrikovi plat vystačí převážně na pokrytí bydlení, stravování a osobní potřeby, trval vloni před Vánoci na tom, že některé z dárků do dětského domova, ve kterém vyrostl, pořídí na vlastní náklady. To mě opravdu dojalo," vzpomíná Lucie Deniševská z Nadačního fondu Srdce na dlani.

Ve svém volném čase Patrik pomáhá s organizací aktivit a do dětského domova, ve kterém vyrostl, se pravidelně vrací. Je tady malým dětem dobrým kamarádem, starším pak užitečným rádcem, který se i přes nepřízeň osudu dokázal úspěšně postavit na vlastní nohy a může tak s nimi sdílet vlastní zkušenosti. Patrik navíc dokáže pro dobrovolnictví a aktivity s tím spojené nadchnout své kolegy v práci i některé z dalších odrostlých dětí z dětského domova, které se do akcí vrhají spolu s ním.

 

Právě se děje

Další zprávy