Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

hrz hrz
23. 5. 2019 9:55
Nadace Via letos už podvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými jsou čtyři jednotlivci a jedna firma, o výsledcích rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.
Foto: Bonami

Finalista kategorie Dobrá firma - Bonami

Už několik let po sobě zaměstnanci Bonami sbírají před Vánoci wishlist dárků od jednoho dětského domova a obdarovávají tak každoročně desítky dětí. Vloni se rozhodli tuto pomoc posunout ještě dále. Zjistili totiž, že štědrovečerní bramborový salát či vůně smaženého kapra není samozřejmostí pro každého. Některé maminky samoživitelky v Čechách nemají ani na to, aby suroviny na vánoční večeři pořídily, a tak raději Vánoce neslaví, aby to dětem nebylo líto.

Lidé z Bonami se rozhodli navázat spolupráci s Klubem svobodných matek a vytvořili pro ně kampaň #dikymamizavanoce. Na svém e-shopu prodávali virtuální potraviny pro vánoční večeři a lidé tak maminkám na ně přispívali.

Nakonec se podařilo vybrat přes půl milionu korun a více než stovka maminek tak svým dětem mohla dopřát hezčí Vánoce. Organizaci Klub svobodných matek po zaplacení večeří zbylo ještě přes 300 tisíc korun. Už předem se domluvili a také to komunikovali dárcům, že zbylé peníze využijí dále na kupováním obědů ve školách pro děti samoživitelek. Z krátkodobého projektu nakonec vznikla celoroční spolupráce, která by letos opět měla vyvrcholit velkou akcí #dikymamizavanoce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy