Příběhy hrdinů: Gynekolog na kole vybírá statisíce, seniorka bojuje za romskou osadu

hrz hrz
23. 5. 2019 9:55
Nadace Via letos už podvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými jsou čtyři jednotlivci a jedna firma, o výsledcích rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.
Foto: Jakub Plíhal

Finalista kategorie Dobrá firma - Vojanovy sady

Hlavní činností rodinné firmy Vojanovy sady je starat se o malostranské parky a zahrady, jako například o park Kampa (na snímku Werichova vila na Kampě), vrch Petřín či o stejnojmenné sídlo firmy. Neméně důležité pro ni je ale také pěstování sousedských vztahů. Dlouholeté propojení s lokalitou a jejími obyvateli započal zakladatel firmy Jindřich Pavliš už v roce 1980, tedy takřka před čtyřiceti lety. Před sedmi lety štafetu převzal jeho syn.

 "Poskytujeme třeba finanční, organizační či materiální pomoc při sousedských akcích na Malé Straně - jako jsou čarodějnice, masopust, candrbál nebo slavnosti Petřínská pálenka. Občas pomůžeme sousedům s údržbou nějaké zahrádky nebo dvorku nebo dodáme dříví na otop starším lidem, ale i na uvedené akce. Snažíme se vyjít vstříc také odborně, například poradit s konkrétní zahradou nebo nemocným stromem. A v neposlední řadě dlouhodobě zaměstnáváme lidi s hendikepem. Někteří z 'našich' šesti kluků u nás pracují třeba 20 či 30 let. Můj otec našim zaměstnancům v čase odstávek závodních dodávek obědů například i s chutí vařil. To tak trochu shrnuje klima v naší rodinné firmě," vyjmenovává Jindřich Pavliš ml. 

Dlouhodobě Vojanovy sady podporují také Komunitní centrum Kampa. "Můžeme kdykoliv zavolat a požádat o pomoc. Obecně jsou nápomocni všem dobročinným a bohulibým aktivitám v této lokalitě," shrnuje Barbara Šabachová z KC Kampa.

"Kolik času a peněz těmto aktivitám věnujeme, přesně nevím, filantropii spíše neměříme. Rámcově ji odhaduji jako řád nižších statisíců. Pomáháme rádi, je to součást sousedských vztahů, i naplňující zpětné vazby a důvěry mezi zbývajícími domorodci a živnostníky na Malé Straně," uzavírá Jindřich Pavliš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy