Příběh symbolu svobody: Udeřil občana NDR obuškem

Pavel Baroch
24. 10. 2009 10:00
Aktuálně.cz vypátralo estébáka, který před 20 lety zasahoval proti východoněmeckým emigrantům
Tento snímek z plotu ambasády v Praze se v SRN stal jedním ze symbolů pádu Berlínské zdi a konce komunismu v Evropě
Tento snímek z plotu ambasády v Praze se v SRN stal jedním ze symbolů pádu Berlínské zdi a konce komunismu v Evropě | Foto: Archiv

Praha - Takových příběhů se před dvaceti lety u západoněmecké ambasády v Praze odehrály stovky:

Českoslovenští esenbáci zkraje podzimu 1989 strhávají z plotu velvyslanectví utečence z NDR, kteří se snaží utéct z komunistické Německé demokratické republiky do demokratické SRN.

Ve složce OBORA, kde StB shromažďovala dokumenty o západoněmecké ambasádě, se ovšem dochovalo jen jedno podrobné hlášení o zákroku z 25. září 1989, jak ho do protokolu popsali dva policisté.

"V 11.50 přiběhli k plotu od parku z Petřína dva nezn. muži, dvě nezn. ženy a dvě děti ve věku asi 5 a 8 let. Uved. skupina měla sebou cest. zavazadla, která začala přendavat přes plot. Na to jsme doběhli ke skupince a vyzvali jsme je: 'Jménem zákona slezte z plotu, jinak proti vám bude použito mírnějších prostředků'," stojí ve 20 let starém záznamu.

Estébák od ambasády stále pracuje u policie

Redakci Aktuálně.cz se ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů podařilo vypátrat, že jedním z nich je tehdejší řadový příslušník Státní bezpečnosti Stanislav B., který i po listopadu 1989 zůstal u policie a dnes zastává poměrně významnou funkci.

Ústav Stanislava B. dokonce identifikoval jako muže na fotografii od plotu západoněmecké ambasády. Snímek, na němž uniformovaný esenbák strhává třiatřicetiletého Michaela Fleischmanna z východního Berlína, se stal v Německu jedním ze symbolů pádu Berlínské zdi a konce komunismu v Evropě.

Stanislav B., kterého Ústav pro studium totalitních režimů identifikoval jako muže na snímku od plotu německé ambasády. Stanislav B. ovšem tvrdí, že se na fotce nepoznal, že to není on
Stanislav B., kterého Ústav pro studium totalitních režimů identifikoval jako muže na snímku od plotu německé ambasády. Stanislav B. ovšem tvrdí, že se na fotce nepoznal, že to není on | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz zná úplnou totožnost "Muže od ambasády", policistu jsme navštívili, hovořili s ním, máme i jeho fotografie. S ohledem na to, že Stanislav B. nyní pracuje v jednom ze speciálních útvarů policie, se však redakce rozhodla bližší identitu nezveřejňovat.

Nadstrážmistr Procházka zmizel

Druhým policistou je nadstrážmistr Procházka, o jehož dalším osudu nejsou informace. Nic o něm neví ani policista Stanislav B.

Tvrdí, že se na zákrok z jím podepsaného hlášení ani nepamatuje, protože podobných situací zažil víc.

Hlášení označil za alibi pro nadřízené. "Aby nás nepotrestali za to, že jsme nesplnili rozkaz," řekl Aktuálně.cz Stanislav B.

Skupinka emigrantů z NDR se totiž nakonec na západoněmecké velvyslanectví probojovala. I když na plotě musela svést ostrý souboj s oběma policisty, kteří se je snažili strhnout dolů - jak dokládá výpověď ze spisu StB, který nyní spravuje Archiv bezpečnostních složek.

Záznam z archivu StB o zákroku u německé ambasády
Záznam z archivu StB o zákroku u německé ambasády | Foto: Archiv bezpečnostních složek

"Od svého konání neupustili, tak jsme chytili za nohy jednu z žen a dítě ve věku asi 8 let. Uved. ženu a dítě držela za ruce skupina občanů NDR, kteří postávali od rána za plotem. Při tomto zákroku začali všichni občané NDR hlasitě německy křičet," stojí v záznamu.

Obuškem přes německé ruce

K plotu pak od německé ambasády přiběhlo asi 60 východoněmeckých uprchlíků, kteří svým krajanům začali pomáhat.

"Nastavěli se kolem plotu a mezerami plotu do nás začali kopat a házet po nás prázdné i plné lahve. Jedna z lahví zasáhla nstržm. Procházku do levého ramene. Po tomto pprap. B. použil služebního obušku tím, že udeřil jednoho z mužů přes ruce," vypověděli policisté do hlášení.

Útok obuškem vyprovokoval východoněmecké emigranty k útoku na Stanislava B., kterého praštili do hlavy, roztrhli mu kapsu na uniformě a utrhli knoflík.

Emigranti ukradli policistům kasr s plynem

"Po tomto jednání nstržm. Procházka uvedenou ženu pustil a přispěchal na pomoc pprap. B. Nastržm. Procházka vyndal z kapsy kasr (sprej s plynem - pozn. red.) a namířil jej proti občanům NDR, kteří pprap. B. v zápětí na to pustili," uvádí se v dokumentu.

"Kasr nstržm. Procházka nepoužil z důvodů, že bylo od útoku upuštěno a při zákroku byly přítomny nezl. děti. Při tomto zákroku vypadl s. B. kasr do zahrady a nebyl mu vrácen," vypověděli policisté, podle jejichž hlášení nebyl při zásahu nikdo zraněn.

Podle Stanislava B. nebyla kasru s plynem žádná škoda. "Stejně nefungovaly," řekl Aktuálně.cz 20 let po událostech u západoněmecké ambasády v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy