Příběh padáku, na němž přistál Kubiš. Nebo Gabčík?

Pavel Baroch
27. 5. 2012 0:01
Přes válku byl ukrytý v gauči, kombinéza a popruhy v zemi v dětské rakvi
Jan Kubiš a Jozef Gabčík.
Jan Kubiš a Jozef Gabčík. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Praha - Na sklonku roku 1941 se u obce Nehvizdy nedaleko Prahy snášeli z nebe na padácích dva mladí muži. Rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Jejich úkolem bylo zabít zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jenže napřed museli vyřešit to, jak ukrýt své padáky a další výstroj.

Nakonec se jim to povedlo dokonale. Nejenom, že nacisté výstroj nikdy nenašli, ale část jednoho padáku, kombinézy a popruhů se dochovaly do současnosti.

Jediné, co historici nevědí, je to, komu ona dochovaná výstroj patří. "Buď Gabčíkovi, nebo Kubišovi. Víc nevíme," řekl Aktuálně.cz Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.

Stehlíkovi, jednomu z největších expertů na tuto část českých dějin, není ani jasné, proč Gabčík s Kubišem zvolili poměrně složitou variantu s ukrytím padáků a dalších pomůcek a proč všechno nezničili.

"Na jejich místě bych to nacpal do kamen," poznamenal Stehlík. Parašutisté přistáli v Protektorátu v prosinci, všichni topili, takže by se jen stěží někdo všiml "podezřelého" kouře.

Zahradník parašutisty neudal

Když Gabčík s Kubišem přistáli u Nehvizd, ukryli své parašutistické pomůcky u zahradníka Václava Sedláčka. Měli štěstí, že je neudal.

Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Sedláček totiž zjistil, že měl u svého domu návštěvu. A dokonce našel obal od jídla, který prokazatelně nepocházel z Protektorátu.

U Sedláčka nezůstal padák dlouho. Po několika dnech ho odvezli spolu s dalším vybavením do Horních Počernic do domu rodiny Kódlových. Padák skončil v čalouněné pohovce, popruhy a kombinéza v dětské rakvi, kterou zakopali na hřbitově v Ďáblicích.

Kódlova rodina byla na podzim 1942 v souvislosti s atentátem na Heydricha popravena v Mathausenu. Války se ale dožil jeden z příbuzných, který o padáku v pohovce a dalšího vojenského materiálu věděl a předal je Vojenskému historickému ústavu.

Gabčíkova zakrvácená košile

Kromě zbytku padáku, popruhů a kombinézy se dochovaly i další předměty související s atentátem na zastupujícího říšského protektora.

Především Kubišovy kalhoty a sako, které měl na sobě v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde se parašutisté ukrývali. A také Gabčíkova zakrvácená košile, kterou měl na sobě, když se v kostele zastřelil.

Z kostela se dochovaly předměty dalších parašutistů, například klobouky, hodiny, hrací karty, peněženka nebo pasta na zuby.

Ve Vojenském historickém ústavu mají rovněž zásobník do Gabčíkova samopalu a především dvě originální bomby speciálně připravené na atentát.

Hasiči se snažili parašutisty z krypty kostela vyplavit.
Hasiči se snažili parašutisty z krypty kostela vyplavit. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

"Jsou to absolutní unikáty, speciálně upravené protitankové granáty, měli jich jen šest, jiné Britové nevyrobili," řekl Aktuálně.cz historik Stehlík.

Zmizely kola, plášť i aktovka

Naopak se nedochovalo vůbec nic z předmětů, které parašutisté nechali na místě atentátu a nacisté je pak vystavili ve výloze obuvnictví Baťa na Václavském náměstí. Ve výloze byl plášť, aktovka, jízdní kolo a čepice.

"Ani o jednom nevíme, kde skončily," konstatoval Stehlík. Stejně tak zmizelo i kolo, na kterém z místa činu odjel Jan Kubiš.

 

Právě se děje

Další zprávy