Příběh Milana Píky, syna generála popraveného komunisty

Jan Král, spolupracovník redakce
10. 10. 2009 10:24
Příběh syna Heliodora Píky

Narodil se 28.7. 1922 v Hranicích. Vyrůstal u babičky. V dětství poznal otce jen málo. Heliodor Píka studoval vojenské školy v Paříži, později se stal vojenským atašé v Bukurešti.

V Hranicích a poté i v Praze studuje Milan Píka na gymnáziu. V červnu 1939 odjíždí za otcem do Bukurešti, kde mají poprvé na sebe o něco více času. Rodina nevydrží společně dlouho.

1940 - 1945

V únoru 1940 odjíždí Milan Píka do Francie, kde se hlásí do armády. Jenže Němci postupují tak rychle, že Milan Píka je spolu s dalšími mladými muži naloděn na uhelnou loď, která pluje do Velké Británie.

Hned po vstupu na anglickou půdu se stává příslušníkem RAF - královského britského letectva. Kvůli oční vadě se však nemůže stát válečným pilotem, jak si přeje, a slouží v administrativě.

Po válce v roce 1945 odjíždí do Prahy, kde se opět po letech setkává se svým otcem.

1945 - 1952

Milan Píka studuje v osvobozené Praze práva, ale relativní oddech netrvá příliš dlouho. Už v květnu je generál Heliodor Píka zatčen 1948. Marně jej jeho známí i rodina včetně Milana přesvědčovali, ať raději odejde na Západ.

V únoru 1949 je zatčen i Milan Píka. Obviněn je z toho, že chtěl otci pomoci utéct z vězení a na Západ ho dostat. Nastává velmi zvláštní období, kdy otec se synem jsou zavření v jednom vězení na Pankráci.

„On měl celu v přízemí. Viděl jsme na sebe a naznačovali si - hlavu vzhůru," líčí Milan Píka zážitky s Ruzyně. Generál svému synovi posílá motáky, ve kterém ho ubezpečuje, že je paprskem naděje jeho života. V listopadu je Milan Píka překvapivě propuštěn. Pro nedostatek důkazů.

Dodnes se vedou spory o důvodech tohoto rozhodnutí. Možná to tak Gottwald zařídil, aby se na Západě neřeklo, že se komunisté mstí i na generálově rodině," přemýšlí Píka. Je samozřejmě vyloučen ze školy i z armády. Se svým otcem ještě může strávit před popravou poslední noc. Na jeho přání mu tam donese šampaňské.

1952 - 1968

Po generálově smrti se na radu přátel stěžuje na Slovensko. Manuálně pracuje v dolech v Handlové, později dělá řidiče u dřevozpracujících závodů. Na Slovensko si z Hranic přiváží i matku a plní tak jeden ze slibů, které dal otci. Postarat se o maminku Marii.

V šedesátých letech vystuduje dálkově vysokou školu a spolu s právníkem Heliodora Píky, Rostislavem Váhalou zařídí, že je v prosinci 1968 popravený generál plně rehabilitován. Tím plní Milan Píka další z otcových slibů - aby očistil jeho jméno.

1969 - 1989

Až do penze v osmdesátých letech pracuje Milan Píka už jako referent v dřevozpracujícím průmyslu. Vděčně mluví o Slovácích. „Byli mnohem více srdeční, otevření," pochvaluje si, že zde naše nový život. Na Slovensku si udělal řadu přátel.

1989

Po roce 1989 se Milan Píka marně pokouší nalézt místo, kde by jeho otec mohl být pohřben.

V únoru 2009 ministryně obrany České republiky Vlasta Parkanová udělila Milanu Píkovi u příležitosti 90. výročí vzniku samostatného Československa vysoké vyznamenání české armády Zlatou lípu.

A také Kříž obrany státu jeho otci, armádnímu generálovi in memoriam Heliodoru Píkovi.

 

Právě se děje

Další zprávy