reklama
 
 

Příběh Luboše Jednorožce: Utekl z lágru, po roce mu nastražila past StB

8. 11. 2016 19:26
Luboš Jednorožec se třikrát pokusil o útěk za hranice a třikrát ho zadrželi. V lágrech strávil víc než 10 let. Zemřel v 6. listopadu ve věku 91 let. | Video: Post Bellum |  06:09
Luboš Jednorožec byl třikrát zadržen při útěku za hranice. V komunistických lágrech strávil více než 10 let. Zemřel 6. listopadu ve věku 91 let. Podívejte se na animovaný portrét, který vznikl u příležitosti udělení Ceny Paměti národa v roce 2011.

Praha - Luboš Jednorožec strávil více než deset let v komunistických lágrech. Třikrát se pokusil utéct za hranice, až napočtvrté se mu to podařilo. Zemřel v neděli ve věku 91 let.

"Když jsem se doplížil k plotu našeho lágru, zjistil jsem, že dráty jsou z tvrdé oceli, a já měl jen malé kleštičky. Nedovedeš si představit, jak pracuje lidská vůle. To dostaneš takovou sílu do rukou a nekoukáš na bolest, protože tě to žene dopředu. Závisí na tom tvůj život," popisoval Jednorožec svůj útěk přímo z lágru v Jáchymově v roce 1951.

Následující měsíce se i se svou snoubenkou Olgou Vosátkovou skrýval v lesích. Když se pokusili přejít hranice, z převaděče se vyklubal agent StB. Pár skončil ve vězení. Jednorožec měl před sebou více než dvacet let za mřížemi, nakonec byl propuštěn na amnestii v roce 1960. V té době už Olga Vosátková, jejíž trest byl výrazně kratší, měla vlastní rodinu.

Jednorožec se následně také oženil a v roce 1964 se, opět neúspěšně, pokusil spolu s manželkou a dětmi uprchnout na Západ. Rodinu zadrželi kousek od italských hranic a Jednorožec znovu putoval do vězení. Tentokrát na dva a půl roku. Až v roce 1968 se rodině podařilo úspěšně uprchnout a usídlit se ve Spojených státech, kde Jednorožec celý život pomáhal dětem českých migrantů. Pořádal pro ně skautské tábory a hledal jim uplatnění.

Před pěti lety mu organizace Post Bellum udělila Cenu Paměti národa. Při té příležitosti vznikl komiks o Jednorožcově životě. Podílel se na něm ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa, režisér Jan Svěrák a také výtvarník Vašek Šlajch.

Od začátku se ví, že zločiny minulého režimu u soudu neskončí, říká ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. | Video: Filip Horký |  09:03

autor: Domácí | 8. 11. 2016 19:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama