Příběh Jindřicha Štreita, fotografa, který nesměl fotit

Jan Král, spolupracovník redakce
18. 9. 2009 13:03
Příběh z pod hradu Sovinec
Fotograf ze Sovince a čerstvý profesor Jindřich Štreit
Fotograf ze Sovince a čerstvý profesor Jindřich Štreit | Foto: Petr Protivánek

Jindřich Štreit se narodil 5. září 1946 ve Vsetíně. O deset let později se rodina stěhuje na Bruntálsko do zapadlé obce Těchanov. Otec Jindřicha Štreita učí v okolních obcích.

1964

V roce 1964, v době studií na Pedagogické fakultě v Olomouci, jej podnítí k fotografování jeho profesor Jan Bukovjan. Již předtím ale fotografuje spolu s otcem.

1974

Vede galerii na Sovinci, vyučuje v Rýmařově, je řiditelem školy na Sovinci a později v Jiříkově. Od roku 1981 spolupracuje s předními umělci v Československu i za hranicemi.

1982

Na neoficiální výstavě výtvarných umělců na tenisových kurtech v Praze vzbudí jeho snímky pozornost tajné policie. Na fotografiích jsou zachyceny portréty Gustava Husáka na zdech.

Štreit putuje do vazby a za hanobení republiky a jejího představitele je odsouzen k podmínečnému trestu. Zabaveny jsou i negativy a fotoaparát.

Takové pronásledování fotografa za několik fotografií je unikátní nejen z pohledu tehdejšího Československa. Úřady fotografovi odebírají i pas.Štreit se stává zaměstnancem státního statku, na Sovinci stále organizuje výstavy předních výtvarníků.

1989

S pádem režimu Jindřich Štreit vyráží do světa, fotografuje, vystavuje a také vyučuje na vysokých školách. Vznikne o něm několik filmů, letos 18. září jej prezident Václav Klaus jmenuje v pražském Karolinu profesorem.

Bruntálsku zůstává Štreit věrný, dál bydlí na Sovinci a výstavy pořádá na místním hradu i v nedalekém Bruntále. Další osud bruntálské galerie V kapli je však nejistý.

"Změnil se majitel, chce vyšší nájem, výstavy nejsou výdělečné, žijeme z grantů a nevím, jak dál budeme pokračovat," krčí rameny nad budoucností galerie V kapli  světoznámý fotograf Jindřich Štreit.

 

Právě se děje

Další zprávy