Příběh fotky z holocaustu: Žena vypátrána po 70 letech

Pavel Baroch
12. 3. 2009 8:00
Židovské muzeum pátrá po osudech stovek lidí z okupace
"Neznámou" ženou je manželka slavného předválečného architekta a scénografa Františka Zelenky. Chlapec je jejich syn
"Neznámou" ženou je manželka slavného předválečného architekta a scénografa Františka Zelenky. Chlapec je jejich syn | Foto: Židovské muzeum v Praze

Praha - Ještě před několika týdny to byla neznámá žena s malým chlapcem na klíně. Teď už mají oba své jména a dokonce je znám osud celé rodiny - v říjnu 1944 všichni zahynuli v Osvětimi, když před tím kvůli onemocnění syna nevyužili možnost vycestovat z protektorátu.

Židovské muzeum v Praze se loni na podzim rozhodlo vypátrat jména a osudy stovek lidí, jejichž portréty se dochovaly na stovkách fotografií z nacistické okupace. Jen u zlomku z nich je ovšem známá jejich identita.

Muzeum proto snímky vystavilo na internetu a zveřejnilo výzvu, aby se přihlásili všichni, kteří by někoho na fotce poznali a znali i jeho osud. Tak se podařilo odhalit i "neznámou" ženu s dítětem.

Jde o Gertrudu Zelenkovou, manželku slavného předválečného architekta a scénografa Františka Zelenky a jejich syna Martina.

Kdo byl František Zelenka

  • Narodil se v roce 1904 v Kutné Hoře
  • Před válkou patřil mezi nejuznávanější architekty, scénografy a autory plakátů
  • Spolupracoval s Osvobozeným divadlem Voskovce a Wericha
  • Pro skladatele Jaroslava Ježka navrhnul slavný Modrý pokoj ve stylu funkcionalismu, které je k vidění v pražském Památníku Jaroslava Ježka
  • V červenci 1943 byla celá Zelenkova rodina převezena do Terezína, odtud v říjnu 1944 putovala do Osvětimi

Kvůli horečce skončili v Osvětimi

Na počátku pátrání po jménech a osudech lidí z období holocaustu byla bakalářská práce Martina Jelínka, studenta muzeologie na filozofické fakultě v Brně a zároveň zaměstnance Židovského muzea v Praze.

Ve své práci se Jelínek zabýval možnostmi, jak identifikovat neznámé osoby na fotkách z archivu muzea. Pak se rozhodl ve svém bádání pokračovat.

Při pátrání po osudu rodiny Zelenkových se Jelínek seznámil s neteří Františka Zelenky, která žije v Los Angeles a s níž si pravidelně píše přes internet. Od ní se dozvěděl, že Zelenkovi mohli vycestovat z protektorátu, dostali vízum, ale kvůli onemocnění svého syna Martina odjezd odložili. Jenže pak se už za hranice nedostali.

"Měli se sejít na nádraží s mojí babičkou a odjet společně. Jenže přišla jen Trudy a řekla, že pojedou příští týden, protože Martin má horečku," napsala Zelenkova neteř Kate Haber mailem z USA.

Při pátrání pomohl i článek Aktuálně.cz

Martin Jelínek z pražského Židovského muzea uvedl, že se zatím podařilo identifikovat bezmála čtyřicet lidí ze starých fotografií.

"Ozval se dokonce muž, který na fotce poznal sám sebe. Na snímku je vyfocen jako malý kluk ještě se svou sestrou," řekl Aktuálně.cz Jelínek.

Všechny fotografie z archivu Židovského muzea si můžete prohlédnou - ZDE.

S lidmi, kteří pomohli identifikovat neznámé tváře na snímcích, si zatím Jelínek obvykle jen píše mailem, hodlá se s nimi ovšem rovněž sejít. Zajímavé je, že většina vypátraných osob válku přežila.

"Nejspíš jim pomohlo to, že byli ze smíšených manželství," odhaduje Jelínek. Vypátrat lidi na snímcích starých bezmála 70 let pomohlo i Aktuálně.cz, které o projektu poprvé napsalo v lednu.

"Na základě tohoto článku se ozvali dva lidé," potvrdil Jelínek. Prvním z nich je vnučka Kurta Schenka, který zemřel v roce 1994 v Opavě. Druhým je syn Josefa Skalla. Také on válku přežil.

 

Právě se děje

Další zprávy