U Macochy se zřítili tři lidé do jeskyně. Na místě zasahoval vrtulník

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2016 15:54
V jeskyni Lopač, která není přístupná veřejnosti, spadl jeden muž ze žebříku z třiceti metrové výšky. S sebou strhl i další členy výpravy. Muž byl přepraven vrtulnííkem do nemocnice. Podle mluvčí má střednětěžká zranění břicha. Jeho zranění ale mohou být rozsáhlejší.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: HZS Královehradeckého kraje

Blansko - Tři lidé se v sobotu zranili v Moravském krasu na Blanensku při výpravě do jeskyně Lopač, která není přístupná veřejnosti. Jeden z mužů spadl ze značné výšky z žebříku a strhl s sebou další členy výpravy. "Zranění jsou v nemocnici, pro jednoho z nich letěl vrtulník," upřesnila mluvčí hasičů Pavla Pražáková.

Hasiči zrovna měli nedaleko speleologické cvičení, takže na místě byli rychle a zraněné vytáhli, dodala mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž Ostrova u Macochy.

Speleologická výprava měla 12 členů. Nejvážněji je zraněný muž, který spadl z žebříku zhruba z 30 metrů. Podle mluvčí záchranářů Hedviky Kropáčkové má střednětěžká zranění břicha. Jeho zranění ale mohou být rozsáhlejší. "Byl přepraven vrtulníkem na urgentní příjem do Fakultní nemocnice Bohunice," uvedla Kropáčková. Pod mužem, který z žebříku spadl, byla zhruba v patnáctimetrové výšce mladá žena, která má otřes mozku a zranění břicha. Středně těžká zranění má i poslední zraněný. Nehoda se stala kolem poledne.

Jeskyně Lopač není veřejnosti přístupná. Ukrývá mimo jiné jedenáctimetrový vodopád. V Česku je více než 2000 objevených jeskyní, jejich skutečný počet může být ale až dvojnásobný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy