Při útoku v Berlíně zemřela Češka žijící v Německu. Pátral po ní manžel, policii dal vzorky DNA

Lukáš Werner ČTK Lukáš Werner, ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2016 1:11
Útok na berlínském vánočním trhu, při kterém řidič kamionu zabil dvanáct lidí, má i českou oběť. Podle ministerstva zahraničí zemřela Češka žijící a pracující v Německu. Informaci o české oběti dostal Černínský palác ve čtvrtek večer od berlínské ambasády. "Zprávu o úmrtí ženy předal osobně její rodině ještě dnes večer velvyslanec ČR Tomáš Podivínský," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Premiér Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřili pozůstalým upřímnou soustrast.
Foto: Reuters

Berlín, Praha  Teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně má i českou oběť. Zahynula Češka pracující v Německu Naďa Č. Informovalo o tom ve čtvrtek pozdě v noci české ministerstvo zahraničí. Zprávu o úmrtí dostala česká ambasáda v Berlíně ve čtvrtek večer od německého ministerstva zahraničí. Jak žena zemřela, není dosud jasné.

"Velký zármutek ve mně vyvolala zpráva, že jednou z dvanácti obětí teroristického útoku v Berlíně je také občanka České republiky. Vyjadřuji hlubokou lítost nad její tragickou smrtí a také soustrast a solidaritu všem jejím blízkým," uvedl večer v prohlášení premiér Bohuslav Sobotka, který také prostřednictvím ministra zahraničí požádal zastupitelský úřad v Berlíně o maximální pomoc rodině zavražděné ženy.

"Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé," uvedl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Pozůstalé o úmrtí ještě během večera informoval český velvyslanec Tomáš Podivínský.

"Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Č. s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ambasáda se bezprostředně poté obrátila na německé ministerstvo zahraničí a policii s dotazem, jestli žena není mezi oběťmi nebo zraněnými. To ale úřady nejprve nepotvrdily.

"Manžel zesnulé ženy poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA," popsala mluvčí s tím, že výsledky expertizy měly být do několika dní. "Zástupci ambasády byli po celou dobu v opakovaném kontaktu jak s manželem dotyčné ženy, tak s německým ministerstvem zahraničí a s policejním prezídiem Berlín," dodala.

Naďa Č. dlouhodobě pracovala u firmy přímo v Berlíně. "Bližší informace k okolnostem úmrtí ženy nejsou v tuto chvíli k dispozici. Další osobní údaje k oběti nebo k její rodině nelze v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů poskytovat," doplnil Černínský palác.

Sobotka: Evropa musí být jednotná a silná

„Odsuzuji tyto barbarské teroristické činy, které mají za cíl rozsévat v Evropě strach, zmar a nenávist a které jsou přímým útokem na naši svobodu, kulturní identitu a demokratické hodnoty našeho života,“ uvedl také v reakci na zprávu o úmrtí Češky premiér Sobotka, podle nějž se v Německu tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice.

„Evropa musí být v těchto těžkých chvílích více než kdy jindy jednotná a silná, musíme zásadně posílit naši bezpečnost a vést proti těmto šíleným fanatikům nekompromisní boj. Musíme přísně chránit naše vnější hranice, zastavit nelegální migraci a zabránit všemi dostupnými prostředky šíření radikální islamistické náboženské nenávisti uvnitř Evropy,“ napsal premiér.

Připomněl, že vláda bezprostředně po berlínském útoku preventivně posílila bezpečnostní opatření a navýšila počty policistů na veřejných místech. "Zástupci bezpečnostních složek a tajných služeb průběžně vyhodnocují všechny dostupné informace. Vláda je připravena rychle a adekvátně reagovat," uvedl Sobotka.

Útok na vánoční trh v Berlíně, jehož záznam z palubní kamery jednoho z automobilů ve čtvrtek zveřejnil deník Bild, si vyžádal celkem 12 obětí. Vedle zatím identifikovaných šesti Němců je mezi nimi také původní řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie.

Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy