Při útoku v Berlíně zemřela Češka žijící v Německu. Pátral po ní manžel, policii dal vzorky DNA

Lukáš Werner ČTK Lukáš Werner, ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2016 1:11
Útok na berlínském vánočním trhu, při kterém řidič kamionu zabil dvanáct lidí, má i českou oběť. Podle ministerstva zahraničí zemřela Češka žijící a pracující v Německu. Informaci o české oběti dostal Černínský palác ve čtvrtek večer od berlínské ambasády. "Zprávu o úmrtí ženy předal osobně její rodině ještě dnes večer velvyslanec ČR Tomáš Podivínský," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Premiér Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřili pozůstalým upřímnou soustrast.
Foto: Reuters

Berlín, Praha  Teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně má i českou oběť. Zahynula Češka pracující v Německu Naďa Č. Informovalo o tom ve čtvrtek pozdě v noci české ministerstvo zahraničí. Zprávu o úmrtí dostala česká ambasáda v Berlíně ve čtvrtek večer od německého ministerstva zahraničí. Jak žena zemřela, není dosud jasné.

"Velký zármutek ve mně vyvolala zpráva, že jednou z dvanácti obětí teroristického útoku v Berlíně je také občanka České republiky. Vyjadřuji hlubokou lítost nad její tragickou smrtí a také soustrast a solidaritu všem jejím blízkým," uvedl večer v prohlášení premiér Bohuslav Sobotka, který také prostřednictvím ministra zahraničí požádal zastupitelský úřad v Berlíně o maximální pomoc rodině zavražděné ženy.

"Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé," uvedl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Pozůstalé o úmrtí ještě během večera informoval český velvyslanec Tomáš Podivínský.

"Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Č. s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ambasáda se bezprostředně poté obrátila na německé ministerstvo zahraničí a policii s dotazem, jestli žena není mezi oběťmi nebo zraněnými. To ale úřady nejprve nepotvrdily.

"Manžel zesnulé ženy poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA," popsala mluvčí s tím, že výsledky expertizy měly být do několika dní. "Zástupci ambasády byli po celou dobu v opakovaném kontaktu jak s manželem dotyčné ženy, tak s německým ministerstvem zahraničí a s policejním prezídiem Berlín," dodala.

Naďa Č. dlouhodobě pracovala u firmy přímo v Berlíně. "Bližší informace k okolnostem úmrtí ženy nejsou v tuto chvíli k dispozici. Další osobní údaje k oběti nebo k její rodině nelze v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů poskytovat," doplnil Černínský palác.

Sobotka: Evropa musí být jednotná a silná

„Odsuzuji tyto barbarské teroristické činy, které mají za cíl rozsévat v Evropě strach, zmar a nenávist a které jsou přímým útokem na naši svobodu, kulturní identitu a demokratické hodnoty našeho života,“ uvedl také v reakci na zprávu o úmrtí Češky premiér Sobotka, podle nějž se v Německu tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice.

„Evropa musí být v těchto těžkých chvílích více než kdy jindy jednotná a silná, musíme zásadně posílit naši bezpečnost a vést proti těmto šíleným fanatikům nekompromisní boj. Musíme přísně chránit naše vnější hranice, zastavit nelegální migraci a zabránit všemi dostupnými prostředky šíření radikální islamistické náboženské nenávisti uvnitř Evropy,“ napsal premiér.

Připomněl, že vláda bezprostředně po berlínském útoku preventivně posílila bezpečnostní opatření a navýšila počty policistů na veřejných místech. "Zástupci bezpečnostních složek a tajných služeb průběžně vyhodnocují všechny dostupné informace. Vláda je připravena rychle a adekvátně reagovat," uvedl Sobotka.

Útok na vánoční trh v Berlíně, jehož záznam z palubní kamery jednoho z automobilů ve čtvrtek zveřejnil deník Bild, si vyžádal celkem 12 obětí. Vedle zatím identifikovaných šesti Němců je mezi nimi také původní řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie.

Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy