Při nehodě vlaků u Českého Brodu zemřel strojvedoucí. Zraněných lidí jsou tři desítky

Obrazem: Srážka vlaků u Českého Brodu. Zřejmě selhal lidský faktor, říká ministr
Osobní vlak CityElefant narazil v úterý ve 21:35 do stojícího poštovního vlaku.
...
...
Hasiči zasahovali uvnitř poškozeného osobního vlaku.
Foto: Správa železnic
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 7. 2020 15:05
Na hlavní trati z Prahy na Kolín se v úterý večer u Českého Brodu srazily osobní a nákladní vlak. Při neštěstí zemřel strojvedoucí osobního vlaku, podle záchranářů se zranilo 35 cestujících, z toho čtyři těžce. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka šlo zřejmě o chybu jednotlivce. Provoz vlaků v místě nehody byl obnoven po 10:30 po jedné koleji, část vlaků dál jezdí odklonem.

Osobní vlak CityElefant, jedoucí z pražského Masarykova nádraží do Řečan nad Labem, v úterý ve 21:35 hodin narazil do stojícího nákladního poštovního vlaku. Osobní vlak vykolejil a jeho přední část s kabinou strojvedoucího se vklínila do nákladního vagonu.

V době nehody cestovalo v osobním vlaku zhruba 100 lidí. Podle informací Drážní inspekce se zranilo 23 z nich, strojvedoucí osobního vlaku zemřel. Podle nočních informací mluvčí záchranné služby Petry Effenbergerové utrpělo 31 cestujících lehká zranění a 4 cestující těžká zranění. 

Na trati Praha - Kolín se u Českého Brodu srazily osobní a nákladní vlak. Strojvedoucí zemřel | Video: Reuters

Zraněné si převzaly vinohradská a Thomayerova nemocnice i nemocnice v Českých Budějovicích. "Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přijala během noci dva pacienty z havarovaného vlaku. Jeden pacient byl přijat na Kliniku anesteziologie a resuscitace se sériovou zlomeninou žeber a bude v průběhu dnešního dne přeložen na standardní oddělení. Pacientka, která byla přijata na jednotku intenzivní péče Ortopedicko-traumatologické kliniky s rozsáhlou tržnou ranou stehna a se zlomeninou v oblasti krční páteře, bude také přeložena na standardní oddělení. Oba pacienti jsou mimo ohrožení života," řekl ředitel nemocnice Petr Arenberger.

Havarované vlaky u Českého Brodu se ve středu po 8. hodině podařilo od sebe odtrhnout, jsou vykolejené, uvedla Správa železnic. Při prvním pokusu se dvěma lokomotivami brzy ráno se soupravy odtrhnout nepovedlo. Na místo proto zamířily další dvě a začalo také rozřezávání kusů soupravy autogenem, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Správa železnic očekává, že vlaky po navrácení zpět na koleje železničáři odtáhnou do blízké stanice Český Brod, aby nepřekážely provozu. Jejich další odtah si již musí zajistit dopravce. Odklízecí práce podle odhadů potrvají pravděpodobně celé dopoledne.

Jde o selhání jednotlivců, říká ministr

Podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu a vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) bylo příčinou další tragické srážky vlaků nejspíš selhání člověka. "To, co se stalo v posledním týdnu, je obrovská shoda náhod. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jedinců," uvedl Havlíček k dvěma tragickým nehodám z posledních dnů.

Podle předběžných zpráv šlo při incidentech o chyby strojvůdců. To se podle Havlíčka týká i nehody u Českého Brodu. "Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 km/h narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil," řekl Havlíček.

Ministr řekl, že o rezignaci neuvažuje. V souvislosti s aktuální situací sestavil novou Bezpečnostní komisi pro železnice, která by se měla sejít dnes v 18:00. Zároveň připustil, že bude řešit i personální otázky. "Rozhodně v této oblasti dojde k posílení personálu," řekl.

Policie vyšetřuje nehodu jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Martina Fejfarová. Na místě, kde se v srazily dva vlaky, policisté pokračují ve vyšetřování. "V současné době je na místě policejní dron, který pomáhá zadokumentovat celou situaci železniční nehody," uvedla Fejfarová.

Škodu při úterní nehodě vlaků vyčíslila Drážní inspekce na 45 milionů korun. Z toho na osobním vlaku, ve kterém zemřel strojvedoucí, škoda dosáhla 40 milionů.

Vlaky jezdí po jedné ze tří kolejí

Provoz vlaků v místě nehody byl částečně obnoven po 10:30 po jedné ze tří kolejí, vlaky projíždění sníženou rychlostí. "Některé vlaky jedoucí z Prahy budou vedeny odklonem přes Nymburk, vlaky jedoucí do Prahy pak odklonem přes Benešov. Plné obnovení provozu předpokládáme ve večerních hodinách," řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. 

"Vzhledem k odklonu dálkových vlaků přes Nymburk a Čelákovice je provoz linek S2 a S22 velmi nepravidelný. Návazné autobusové přípoje nelze garantovat," upozornila Pražská integrovaná doprava. Mezi stanicemi Úvaly a Český Brod je zavedena kyvadlová náhradní autobusová doprava. Spěšné vlaky linky R41 jsou odřeknuty v úseku Praha - Kutná Hora.

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem v pátek vpodvečer u Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Chyba člověka stála podle dosavadního vyšetřování také za srážkou dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku, při které minulý týden zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Ozbrojenec drží tdva rukojmí v bance v Le Havru, další čtyři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií čtyři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem. Kromě pistole může mít u sebe podle policie i výbušniny.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž má u sebe tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

"Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policii se propuštění čtyř rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy