Vodáci musí vozit v raftu hasicí přístroj. Při schvalování vyhlášky se poztrácely výjimky

Markéta Šrajbrová Helena Truchlá, Markéta Šrajbrová
11. 4. 2016 20:02
Nová vyhláška přikazuje vodákům mít na palubě plavidel delších než šest metrů, což jsou i některé rafty a závodní lodě, hasicí přístroj, bidlo s hákem nebo osvětlení. Vyznavači oblíbené prázdninové aktivity to považují za nesmyslné. Ministerstvo dopravy už slíbilo nápravu. Sezona už ale začala a vyhláška stále platí.
Na raft jen s hasicím přístrojem (ilustrační foto).
Na raft jen s hasicím přístrojem (ilustrační foto). | Foto: Povodí Ohře

Praha - O dubnových víkendech se postupně odemykají české řeky a začíná sezona v Česku tolik oblíbeného vodáctví. Podle nové vyhlášky ale vodáci musí kvůli bezpečnosti přidat do svých lodí a raftů svítidla, bidlo s hákem nebo hasicí přístroj. Nařízení se týká všech plavidel nad šest metrů, kam patří i některé rafty nebo závodní lodě.

Jak upozornila Česká televize, vodáci už se kvůli nesmyslnému požadavku obrátili na ministerstvo dopravy, které vyhlášku sepsalo. Úřad ministra Dana Ťoka už chystá nápravu. "Například na raftu samozřejmě nebude potřeba žádný hasicí přístroj. Ten bude muset být jen tam, kde hrozí reálné nebezpečí požáru. U plavidel delších než šest metrů pak s ohledem na účel využití plavidel budou existovat výjimky. Na závodních lodích tak nebude nutné mít kompletní výstroj," ujišťuje mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Podle něj výjimky v původním návrhu byly, během schvalování ale vypadly. "Problémem je, že vyhláška nerozlišuje mezi vodní turistikou a námořní plavbou, lodě jsou rozdělené jen délkou a nosností," říká k podivným požadavkům Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. Nebezpečný je podle něj i požadavek mít na palubě patnáctimetrové lano. "Pokud provaz nebude složen v batohu či barelu, tak když se loď převrhne, může se vodákům omotat kolem nohou a stahovat je pod vodu. Takových případů už jsme zaznamenali několik," upozornil Ptáček.

Autoři vyhlášek znervóznili vodáky v krátké době už podruhé. Ministerstvo zemědělství prosadilo, aby před sjížděním jezu žádala posádka lodi o souhlas jeho správce. Ten ale bývá často prakticky nedohledatelný. I v tomto bodě už Ťokovo ministerstvo plánuje nařízení přepsat.

 „Jsme rádi, že jsme se s ministerstvem zemědělství nakonec společně shodli na tom, že požadovat po vodácích, aby měli souhlas na splutí každého jezu, je přehnané. Chceme vyhlášku upravit ještě nyní tak, aby tato formální záležitost nijak nezasahovala do vodácké sezóny,“ ujistil Ťok. V upraveném nařízení bude uvedeno, že splutí jezu je na vlastní nebezpečí.

Obě nařízení ale momentálně stále platí a vodákům, kteří se jimi neřídí, teoreticky hrozí postih. Dá se ale očekávat, že hasicí přístroje ani osvětlení na raftech nikdo kontrolovat nebude. Ostatně povinnost žádat o svolení sjet jez platí už od loňského března. Žádné postihy ale nepadly.

Vyhláška také nově nařizuje vodákům mít na lodi pro každého člena posádky záchranné vesty. Vodáci je nemusí mít neustále na sobě, stačí, když budou na palubě. Na rozdíl od výše zmíněných požadavků na výbavu povinné vesty Petr Ptáček vítá.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy