Tragédie rozesmutnila Vejprty. S klienty domova nebyly problémy, říkají místní

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 1. 2020 20:02
Při požáru v domově pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo v neděli ráno osm lidí. Dalších 30 muselo být ošetřeno. Pět jich zůstává v nemocnicích v Chomutově, Mostě a Kadani. Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život. Ostatní už byli propuštěni domů. Příčinu požáru zjišťují kriminalisté, událost vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

V ústavu bylo podle starostky Vejprt Jitky Gavdunová (ODS) v době tragédie 35 klientů a také tři zaměstnanci. Ředitel místní Městské správy sociálních služeb Viktor Koláček upřesnil, že všechny oběti jsou z řad postižených.

Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49. Hořet začalo ve společenské místnosti, odkud se oheň rozšířil do dalších prostor.

Místní jednotka hasičů byla na místě požáru jako první již deset minut po nahlášení, tedy v 04:59. Celkem na místě zasahovalo šest jednotek, dvanáct kusů techniky a 37 hasičů, uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil. Osm lidí se přesto nepodařilo zachránit. "Byl u nich bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání zplodinami," upřesnil operační důstojník.

Oheň se podařilo uhasit zhruba po dvou hodinách. 

Na místo požáru dopoledne dorazil premiér Babiš i generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. "Mohu slíbit, že celá tragédie bude řádně vyšetřena, aby se zjistilo, co bylo příčinou požáru," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Spolu s premiérem pak vyjádřil na sociálních sítích pozůstalým soustrast a lítost nad tragédií. Podobně reagovali i další politici, včetně ministryně sociálních věcí Jany Maláčové a předsedů opozičních stran.

Večer se k nim přidal i prezident Miloš Zeman. V pořadu Rádia Frekvence 1 vysílaném z Lán uvedl, že o tragédii bude v pondělí ráno jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). A dodal, že plánuje udělit 28. října medaili policistovi, který dnes ráno ve Vejprtech vytáhl s nasazením života z plamenů devět lidí.

Nadstandardní zabezpečení

Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové bylo protipožární zabezpečení budovy nadstandardní. Třebaže to zákon nepřikazuje, zahrnovalo i čidla. Ta byla umístěna na toaletách, kam klienti chodili kouřit.

Starostka také uvedla, že v minulosti se už klienti několikrát pokusili objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," řekla. A připomněla, že  zaměstnanci nemají možnost klientům odebrat například zapalovače. "Klienti se mohou úplně volně pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili," dodala starostka.

Policie teď tragickou událost šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti.

"Je to pro nás velká tragédie, domov patří odjakživa k našemu městu. Známe ty klienty od dětství a já sama to velice těžce nesu," řekla novinářům starostka Gavdunová, která nechala na radnici odpoledne vyvěsit černou vlajku.

Ve městě je několik objektů, které slouží lidem s nějakým druhem postižení. Místní se shodují, že s jejich klienty nejsou žádné problémy. "Jsou to celkem slušní kluci. Dřív s nimi chodily vychovatelky, teď bývají na vycházkách i sami," uvedla Olga Císařová. "Jsou v pohodě. Občas je potkávám venku, žádný problém," poznamenal šestnáctiletý Martin.

Byli pro nás jako rodina

Přeživší muže ubytuje město dočasně v dalších objektech. "Jsou to často lidé, o které se jejich vlastní rodina nestará, my jsme jejich rodina," řekla starostka. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát. "Chci poděkovat za vlnu solidarity, která se na základě této události zvedla," zdůraznila Gavdunová.

Zítra ráno budou zaměstnanci úřadu práce ve Vejprtech vyplácet od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50 000 korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ústecký kraj je pak připraven uvolnit pomoc ze svého fondu pro mimořádné události a hejtmanství může navíc požádat i o pomoc z obdobného fondu státního. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla ministryně Maláčová.

Stát podle ní pomůže s obnovou zařízení. Řekla také, že v novele zákona o sociálních službách její úřad poprvé nastavuje personální standardy. "Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," dodala. Podle starostky je ale velmi těžké na tyto pozice sehnat zaměstnance. Zvláště v pohraničí.

Požár s osmi oběťmi ve Vejprtech je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990, stejně lidí zemřelo v květnu 1995 v hotelu Olympik. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců.

V Ústeckém kraji si lidé pamatují také neštěstí v severočeském Měděnci, který leží zhruba 15 kilometrů od Vejprt. V roce 1984 tam oheň zachvátil Ústav sociální péče. Při požáru tehdy zahynulo 26 chovanek a událostí se pak v roce 1991 inspiroval režisér Filip Renč při natáčení filmu Requiem pro panenku.

 

Právě se děje

Další zprávy