Při požáru lehla popelem část Průmyslového paláce

Domácí Domácí
16. 10. 2008 23:10
Největší požár v Praze za posledních deset let zničil jedno křídlo vzácné památky
Hořící Průmyslový palác na Výstavišti Praha
Hořící Průmyslový palác na Výstavišti Praha | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Praze vypukl po sedmé hodině večerní největší požár za poslední léta. Hořet začal secesní Průmyslový palác na Výstavišti. V půl jedenácté již měli hasiči oheň plně pod kontrolou, přesto celé jedno křídlo totálně lehlo popelem.

Na místě za hustého deště zasahovaly stovky hasičů. Definitivní likvidace ohně pravděpodobně  potrvá až do rána.

"V okolí panuje zmatek a nefungují semafory; na přilehlé silnici stojí kolony aut," hlásila po půl osmé z místa zpravodajka Aktuálně.cz Markéta Chaloupská.

Na Výstavišti se konal studentský koncert Gaudeamus Igitur. V okolních ulicích byly davy lidí, které často zůstávaly na místě, protože neměly možnost, jak se z místa dostat.

Dopravní podnik totiž krátce po ohlášení požáru odklonil dopravu mezi Strossmayerovým náměstím a Nádražím Holešovice. Tramvaje po této trase začaly opět jezdit až okolo jednadvacáté hodiny.

Je to součást kauzy Kočka-Ďuričko?

Během večera vyplulo na povrch několik teorií, jak požár vznikl. Od poruch plynovodu či elektrických rozvodů až po úmyslné založení.

Všechny jsou však prozatím pouze spekulacemi, opravdovou příčinu hasiči objasní až po definitivním uhašení zbytkových ložisek ohně a následném prohlédnutí trosek.

Prostory, v nichž oheň vypukl, má v pronájmu společnost Incheba. V ní pracuje jako zástupce ředitele Václav Kočka, provozovatel Matějské pouti, jehož syna minulý čtvrtek zastřelil Bohumír Ďuričko.

Advokát rodiny Kočkových Josef Lžíčař Aktuálně.cz potvrdil, že zasaženou část má pronajatou úklidová firma Jana Kočky, bratra zastřeleného Kočky mladšího.

Netroufl si však odhadnout, zda má požár souvislost se zabitím, které se stalo minulý týden v restauraci Monarch a ze kterého policie obvinila Bohumila Ďurička. Rodina sama však podle zdroje Práva řekla, že byl požár úmyslně založený.

I Jan Kočka už potvrdil, že zachváceny byly prostory, kde má jeho firma sklady a kancelář. "Já nevím, co na to teď mám říct. Prostě uvidíme, co se tam stalo," řekl Kočka. (Jeho vyjádření si můžete poslechnout zde)

Okna paláce byla otevřená. Proč?

Podle radního pro bezpečnost Rudolfa Blažka, který se posléze dostavil na místo, nebyl nikdo z návštěvníků ani zaměstnanců zraněn. Zdravotníci během večera ošetřili jen dva hasiče.

Část střechy levého křídla Průmyslového paláce se kvůli žáru zřítila
Část střechy levého křídla Průmyslového paláce se kvůli žáru zřítila | Foto: Ludvík Hradilek

Podle Blažka je podezřelé, že byla dokořán otevřena okna paláce, ačkoli se v těsné blízkosti konal koncert Gaudeamus Igitur. "Oheň vypukl v jiné části Výstaviště, než se odehrával festival. Na naši akci přišlo čtyři až pět tisíc lidí. Požádali jsme lidi, aby klidně opustili prostor areálu Výstaviště," řekl serveru Týden.cz pořadatel koncertu.

Hořet prý začalo v technické pauze, kdy se pódium připravovalo pro vystoupení pardubické kapely Vypsaná FiXa. Několik hostů akce potvrdilo, že z Průmyslového paláce zaslechli výbuchy. Podle nich v areálu shořelo nejméně jedno auto.

Bém: Palác postavíme znova

Pražský primátor Pavel Bém se ve zprávách na ČT24 nechal slyšet, že je velmi pravděpodobná výstavba repliky původní stavby. Zároveň uvedl, že se nepotvrdí informace o tom, že by byl požár založen úmyslně.

Podle primátora si rekonstrukce objektu vyžádá stovky milionů korun. Kvůli požáru dokonce v noci zasedl i magistrátní krizový štáb.

Štáb projednával aktuální zprávy z místa požáru a provoz v nejbližších dnech. V nich statici určí, zda-li (a nakolik) silný žár poškodil zbytek budovy, kde právě probíhá výstava techniky zubního lékařství.

Krizový štáb pak rovněž rozhodl o provozu Výstaviště v nejbližších dnech. Ten bude omezený, neměl by se nicméně dotknout akcí v jeho ostatních částech.

"Na nás pak bude odpovědět si na otázku co dál. Dostavět, nedostavět, v jakém stylu a podobně. Jednat o rtom budeme s památkáři a architekty. Klonil bych se k dostavbě podle původních plánů," řekl Bém po jednání štábu v rozhovoru pro televizi Z1.

Průmyslový palác, často mylně označovaný za secesní stavbu, je nejhodnotnější památkou své doby v Praze. Otevřen byl v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy.

Významem a unikátností se mu zdaleka nevyrovná ani Petřínská rozhledna.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy