reklama
 
 

Pětiletý hoch spadl v Monínci z lanovky. Křičeli jsme na obsluhu, matka ho už neudržela, líčí svědci

Aktualizováno 11. 2. 2017 0:30
U lanovky, z níž ve středu spadl pětiletý chlapec, byla tříčlenná obsluha, uvedl provozovatel Jaroslav Krejčí. Reagoval tak na informace médií, že na nástupišti chyběl personál. Na nasedání lyžařů podle něj dohlíželi tři pracovníci. Chlapec spadl ze sedačkové lanovky do asi osmimetrové hloubky a utrpěl vážné zranění.

Monínec (Příbramsko) - Při středečním pádu pětiletého chlapce z lanovky v lyžařském areálu Monínec na Příbramsku byla u nástupiště obsluha, řekl provozovatel Jaroslav Krejčí. Na nasedání lyžařů podle něj dohlíželi tři pracovníci. Reagoval tak na informace médií, že na nástupišti chyběl personál. Chlapec jel na sedačkové lanovce v doprovodu své matky. Po pádu ze zhruba osmimetrové výšky do hlubokého sněhu utrpěl vážné zranění. Případem se dál zabývají policisté a Drážní inspekce.

"Prozatím jsme to ještě právně nekvalifikovali, shromažďujeme veškeré materiály, už jsme prvotně vyslechli nějaké svědky, ozvali se nám i další. Je to zatím ve fázi prověřování," řekla policejní mluvčí Eva Stulíková. Krejčí popřel informaci, že by vyšetřovatelům mohl pomoci záznam z videokamer. "Tam je kamera nahoře, která snímá příjezd, ale na nástupu žádná kamera nikdy nebyla," uvedl.

Areál Monínec vydal na svých facebookových stránkách  prohlášení. V něm cituje z přepravního řádu, že "děti s výškou menší než 1,25 m mohou být přepravovány pouze s doprovodem. Doprovázející osoba musí být schopna poskytnout dětem s nimi přepravovaným nezbytnou pomoc.“ Ve svém vyjádření pak pokračují slovy: "Podle našich informací bohužel doprovázející osoba nebyla schopna dítěti nezbytnou pomoc na lanovce poskytnout."

Dnes u nás došlo k nehodě, pětileté dítě spadlo z lanové dráhy přibližně v její polovině. Obecně v Česku platí, že děti mohou v doprovodu na sedačkovou lanovku v jakémkoliv věku, samy pak od 8 let a 125 cm. Náš Přepravní řád, jenž přepravu na lanovce přesně vymezuje, je pro všechny návštěvníky na viditelném místě hned u pokladny a dále je pak jeho celé znění přímo na webových stránkách. V článku 3 tohoto Přepravního řádu, který specifikuje Chování cestujících sedačkové lanové dráhy, je mimo jiné uvedeno, že „Děti s výškou menší než 1,25 m mohou být přepravovány pouze s doprovodem. Doprovázející osoba musí být schopna poskytnout dětem s nimi přepravovaným nezbytnou pomoc.“ Podle našich informací bohužel doprovázející osoba nebyla schopna dítěti nezbytnou pomoc na lanovce poskytnout. Záchranáři Areálu Monínec se ihned po nehodě vypravili na její místo a poskytli zraněnému dítěti první pomoc. Současně s tím činíme ve spolupráci se všemi dotčenými všechna nezbytná opatření, která zmírní další následky a pomohou k celkovému objasnění dnešní události. Pevně věříme, že důsledky pádu budou minimální, více informací o zdravotním stavu chlapce zatím bohužel nemáme.

Zveřejnil(a) Areál Monínec dne 08. Únor 2017

Chlapec byl po pádu při vědomí, záchranáři ho s podezřením na vnitřní poranění v oblasti břicha přepravili do pražské motolské nemocnice. V jakém je nyní stavu, není známo. "Jedná se o dítě a my nemáme souhlas rodičů, tak se k tomu nemůžeme nijak vyjádřit," řekla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Český rozhlas Radiožurnál přinesl vyjádření svědka, podle nějž u lanovky nebyla obsluha, když se ženě s dítětem nepodařilo správně nasednout. "Jednou rukou se držela za hranu sedačky, druhou držela dítě. Byla tam opřená na půl zadku nebo zády," uvedl svědek. Lidé údajně křičeli na personál, ať lanovku zastaví. "Ale obsluha na nástupišti evidentně nebyla přítomna, byla asi zalezlá někde v boudě," dodal svědek.

Na Facebooku pak lidé upozorňují, že na Monínci jezdí lanovka i kotva při nastupování velice rychle a nepřibrzďuje.

Krejčí uvedl, že část personálu byla skutečně v boudě, ale je to podle něj standardní situace, protože je odtud na nástupiště vidět a zároveň lze z boudy lanovku zastavit. Podle Krejčího byli v době nehody ve spodní stanici tři pracovníci.

"Jeden byl vzadu mezi klapkami, které pouští lidi na pás, a turnikety. Druhý byl v boudě, odkud vidí přímo na nástup, a třetí byl také v boudě, to je záchranář, který má okno nahoru a vidí na druhý sloup, jestli se něco neděje na výjezdu," uvedl Krejčí. Pracovníci podle něj tvrdí, že žena s dítětem ze spodní stanice odjela se zaklapnutou bezpečnostní bránou. "Jestli to bylo špatně zaklapnuté a pak to otevřeli, nevím. Nechci spekulovat," řekl Krejčí.

Lanovka byla podle svědectví pro Radiožurnál asi po půl minutě zastavena, pak se rozjela opět nahoru. Žena dítě údajně držela asi 600 metrů, pak ho neudržela a chlapec spadl.

autoři: ČTK, Domácí | 10. 2. 2017 12:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama