Pětiletý hoch spadl v Monínci z lanovky. Křičeli jsme na obsluhu, matka ho už neudržela, líčí svědci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 2. 2017 0:30
U lanovky, z níž ve středu spadl pětiletý chlapec, byla tříčlenná obsluha, uvedl provozovatel Jaroslav Krejčí. Reagoval tak na informace médií, že na nástupišti chyběl personál. Na nasedání lyžařů podle něj dohlíželi tři pracovníci. Chlapec spadl ze sedačkové lanovky do asi osmimetrové hloubky a utrpěl vážné zranění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Facebook/Ski Centrum Opalisko-Závažná Poruba

Monínec (Příbramsko) - Při středečním pádu pětiletého chlapce z lanovky v lyžařském areálu Monínec na Příbramsku byla u nástupiště obsluha, řekl provozovatel Jaroslav Krejčí. Na nasedání lyžařů podle něj dohlíželi tři pracovníci. Reagoval tak na informace médií, že na nástupišti chyběl personál. Chlapec jel na sedačkové lanovce v doprovodu své matky. Po pádu ze zhruba osmimetrové výšky do hlubokého sněhu utrpěl vážné zranění. Případem se dál zabývají policisté a Drážní inspekce.

"Prozatím jsme to ještě právně nekvalifikovali, shromažďujeme veškeré materiály, už jsme prvotně vyslechli nějaké svědky, ozvali se nám i další. Je to zatím ve fázi prověřování," řekla policejní mluvčí Eva Stulíková. Krejčí popřel informaci, že by vyšetřovatelům mohl pomoci záznam z videokamer. "Tam je kamera nahoře, která snímá příjezd, ale na nástupu žádná kamera nikdy nebyla," uvedl.

Areál Monínec vydal na svých facebookových stránkách  prohlášení. V něm cituje z přepravního řádu, že "děti s výškou menší než 1,25 m mohou být přepravovány pouze s doprovodem. Doprovázející osoba musí být schopna poskytnout dětem s nimi přepravovaným nezbytnou pomoc.“ Ve svém vyjádření pak pokračují slovy: "Podle našich informací bohužel doprovázející osoba nebyla schopna dítěti nezbytnou pomoc na lanovce poskytnout."

Chlapec byl po pádu při vědomí, záchranáři ho s podezřením na vnitřní poranění v oblasti břicha přepravili do pražské motolské nemocnice. V jakém je nyní stavu, není známo. "Jedná se o dítě a my nemáme souhlas rodičů, tak se k tomu nemůžeme nijak vyjádřit," řekla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Český rozhlas Radiožurnál přinesl vyjádření svědka, podle nějž u lanovky nebyla obsluha, když se ženě s dítětem nepodařilo správně nasednout. "Jednou rukou se držela za hranu sedačky, druhou držela dítě. Byla tam opřená na půl zadku nebo zády," uvedl svědek. Lidé údajně křičeli na personál, ať lanovku zastaví. "Ale obsluha na nástupišti evidentně nebyla přítomna, byla asi zalezlá někde v boudě," dodal svědek.

Na Facebooku pak lidé upozorňují, že na Monínci jezdí lanovka i kotva při nastupování velice rychle a nepřibrzďuje.

Krejčí uvedl, že část personálu byla skutečně v boudě, ale je to podle něj standardní situace, protože je odtud na nástupiště vidět a zároveň lze z boudy lanovku zastavit. Podle Krejčího byli v době nehody ve spodní stanici tři pracovníci.

"Jeden byl vzadu mezi klapkami, které pouští lidi na pás, a turnikety. Druhý byl v boudě, odkud vidí přímo na nástup, a třetí byl také v boudě, to je záchranář, který má okno nahoru a vidí na druhý sloup, jestli se něco neděje na výjezdu," uvedl Krejčí. Pracovníci podle něj tvrdí, že žena s dítětem ze spodní stanice odjela se zaklapnutou bezpečnostní bránou. "Jestli to bylo špatně zaklapnuté a pak to otevřeli, nevím. Nechci spekulovat," řekl Krejčí.

Lanovka byla podle svědectví pro Radiožurnál asi po půl minutě zastavena, pak se rozjela opět nahoru. Žena dítě údajně držela asi 600 metrů, pak ho neudržela a chlapec spadl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy