Při návratu ze zahraničí bude nutný test, z nejrizikovějších zemí i samoizolace

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2021 21:00
Test na covid-19 bude od pátku 9. července nutný při návratu do České republiky ze všech zemí, rozhodla vláda. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu, řekl po zasedání kabinetu novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů po cestě po Česku, podle Vojtěcha to odmítla Legislativní rada vlády.

U zeleně a oranžově označených zemí s nízkým, respektive středním rizikem nákazy bude podle Vojtěcha nově jednotný režim. "Pokud člověk přijede ze zelených nebo oranžových zemí, bude muset vyplnit příjezdový formulář a být testován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, nebo PCR testem ne starším než 72 hodin," shrnul Vojtěch.

"V tomto směru se mění povinnosti pro zaměstnavatele, kdy zaměstnavatel nevpustí na pracoviště osoby, které se vrací ze zahraničí, pokud se neprokážou negativním výsledkem testu," řekl Vojtěch. U zelených a oranžových zemí bude možnost si test do pěti dnů udělat, do té doby musí nosit zaměstnanec respirátor nejméně třídy FFP2, doplnil. 

U červených a tmavě červených zemí, kde je vysoké a velmi vysoké riziko nákazy, podle Vojtěcha nově nemusí do samoizolace či na jakýkoliv test plně naočkovaní lidé. "Ti takzvaně nemusí nic řešit. U ostatních platí podmínky samoizolace pět dní a pak PCR test, jak to platí už nějaký čas," řekl.

Do takzvaných černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy koronavirem na mapě cestovatele nově nebudou mít lidé zakázáno jet, bude ale platit důrazné nedoporučení cesty. 

Od čtvrtka se na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy ke 14 státům přidaly Rusko, Paraguay a Namibie, od 5. července přibude také Tunisko. Již několik měsíců na něm figurují Peru, Kolumbie, Botswana, Brazílie, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie.

Pro návrat z těchto zemí se test před návratem do Česka vyžaduje v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Povinný PCR test je v Česku nejdříve pátý, nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci.

Podmínky při návratu ze zahraničí se netýkají osob, které absolvovaly obě dávky očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

Bezinfekčnost až dva týdny po druhé dávce

Právě hranice bezinfekčnosti je další novinkou, kterou vláda schválila. Dosud byl za bezinfekčního považován člověk 22 dní po podání první dávky vakcíny, nyní se tato doba posouvá až na dva týdny po absolvování obou dávek očkování. Důvodem je zejména nízká účinnost první dávky očkování proti nové delta mutaci koronaviru. Podle odborníků je ochrana po první dávce jen asi 33 procent.

"Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou po dvou týdnech považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat," uvedl ministr.

I lidé očkovaní jednou dávkou tak musí znovu podstupovat test. Z veřejného zdravotního pojištění mají lidé hrazený jeden antigenní test týdně a měsíčně navíc dva PCR testy. Negativní výsledek antigenního testu prokazuje bezinfekčnost na 72 hodin, PCR test na sedm dní od odběru. Počet hrazených testů ze zdravotního pojištění ministerstvo navyšovat nehodlá, podle něj je nynější kapacita dostatečná.

Neomezená platnost očkování

Na dokumentech o očkování už nově také nebude dosavadní údaj, že platí devět měsíců. Zatím podle Vojtěcha nebylo rozhodnuto o přeočkování, platit tak bude neomezeně.

Ministr také avizoval, že Česko nezačne uznávat zahraniční certifikáty o očkování od 7. července. Termín se podle Vojtěcha kvůli jiným úkolům, které má Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který systém spravuje, posune na 12. července. Poté bude možné vydávat lidem očkovaným v zahraničí český certifikát o očkování, který uznává i EU.

Plošné testování ve firmách a na úřadech by vláda podle ministra Vojtěcha asi opět zavedla, pokud by bylo za sedm dní 25 nakažených na 100 000 obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy