Při hromadné nehodě se zranilo deset lidí

ČTK ČTK, Report
30. 10. 2009 10:40
Frýdek-Místek - Deset lidí se dnes ráno zranilo při řetězové dopravní nehodě na Frýdecko-Místecku.
Foto: HZS Moravskoslezského kraje

V Horních Tošanovicích na rychlostní komunikaci R48 ve směru na Dobrou a Frýdek-Místek do sebe narazilo sedm vozidel.

Podle policie i hasičů počet havarovaných vozů nemusí být konečný. Zatím se hovoří o sedmi vozidlech, včetně autobusu a mikrobusu.

Na místě zůstalo hned deset zraněných, některé z nich museli hasiči z vozů vyprošťovat.

Došlo k pěti těžkým poraněním, další jsou středně těžká či lehká.

"Všichni zranění skončili na chirurgických odděleních nemocnic ve Frýdku-Místku a Třinci. Šlo o poranění hlavy, horních a dolních končetin, objevilo se i podezření na poranění páteře," vypočítává mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Nikdo ale podle něj není v přímém ohrožení života, všichni zranění s ošetřujícími lékaři komunikovali.

Kamion ve svodidlech

Co se vlastně v Horních Tošanovicích stalo?

"Havarovala čtyři osobní auta, kamion, který skončil ve svodidlech, velký autobus a polský mikrobus se 16 pasažéry," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Mezi poraněnými bylo osm polských občanů, jeden Čech a Korejec.

Hasiči na místě také museli likvidovat požár motoru a kabiny polského kamionu, který vezl náklad dřeva z Polska přes Český Těšín do Paskova na pilu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy