Na obchvatu Tábora bouralo pět pandurů. Záchranky odvezly osm vojáků a matku s dítětem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2016 14:09
Pět obrněnců Pandur a jedno civilní auto se v pátek ráno srazily v Táboře-Čekanicích. Deset lidí – osm vojáků a matku s dítětem – záchranky odvezly do táborské nemocnice, všichni utrpěli pouze lehká zranění. Nehodu nyní vyšetřuje policie ve spolupráci s Vojenskou policií. "Ženu s dítětem po ošetření na ambulanci okamžitě propustili," sdělila Aktuálně.cz mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková s tím, že většina zraněných vojáků utrpěla pohmožděniny, drobné tržné rány či naraženiny. "Jestli budou někteří hospitalizovaní, zatím nevíme," řekla Jana Chocholová z táborské nemocnice.
Pandury. (Ilustrační foto)
Pandury. (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Aktualizace 5. 11. 2016 14:10: V pátém odstavci jsme doplnili citaci policejního mluvčího, který dementuje zprávy o tom, že by za nehodu mohla řidička osobního vozu.

Praha – V Táboře-Čekanicích v pátek ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil. Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce stala před 8:30 v ulici K Vodárně, když se pět pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice. Deset lidí – osm vojáků a matku s dítětem  záchranky odvezly do táborské nemocnice, všichni utrpěli pouze lehká zranění.

"Zasahovali jsme tam se třemi posádkami záchranné služby, z místa nehody jsme odvezli celkem deset zraněných, z toho osm vojáků a jednu ženu s dítětem," řekla Aktuálně.cz mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková. "Všichni utrpěli pouze lehká zranění, ženu s dítětem po ošetření na ambulanci okamžitě propustili," dodala s tím, že většina zraněných vojáků utrpěla pohmožděniny, drobné tržné rány či naraženiny.

"Přivezli k nám deset lidí, matku s dítětem jsme propustili domů a osm jich je v ošetření na chirurgické a ortopedické ambulanci, nikdo není v ohrožení života, jestli budou někteří hospitalizovaní, zatím nevíme," potvrdila Aktuálně.cz Jana Chocholová z táborské nemocnice.

"Na místě jsou hasiči, policie i záchranáři," upřesnil pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí jihočeské policie Miroslav Doubek s tím, že se nehoda stala na obchvatu Tábora na silnici I/19. Doplnil, že nehodu šetří jak policisté z táborského dopravního inspektorátu, tak i Vojenská policie. "Žádáme svědky, kteří v době nehody místem projížděli, zejména řidiče modrého vozu Peugeot 307, aby se spojil s táborskými dopravními policisty a podal k události vysvětlení," vyzval Doubek a doplnil, že "dechové zkoušky byly provedeny s negativním výsledkem".

"Bližší informace v této chvíli není možné sdělil, neboť bychom ovlivnili případná svědectví. V této souvislosti považuji za nutné sdělit, že spekulace některých médií o "údajném" podílu na zavinění nehody ze strany řidičky osobního vozidla jsou naprosto nepodložené," dodal v sobotu Doubek.

"Mohu potvrdit, že na místě zasahují profesionální hasiči z Tábora," řekla bez bližších podrobností mluvčí hasičů Vendula Matějů. 

Nehodu nyní vyšetřuje policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k prošetření události také ustanovila komisi náčelníka generálního štábu.

Česká armáda má k dispozici 107 bojových vozidel Pandur. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

Pandury měly v minulosti několik drobných nehod. Například v roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden z obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.

Odstraňování následků nehody pěti pandurů v Táboře.
Odstraňování následků nehody pěti pandurů v Táboře. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 8 minutami

Vraždu novináře Chášukdžího schválil podle amerických tajných služeb saúdskoarabský korunní princ

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. K takovému závěru podle čerstvě zveřejněné zprávy dospěly americké tajné služby, informovaly světové zpravodajské agentury.

Washington avizoval, že ještě dnes oznámí opatření související s kauzou zavražděného novináře.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy