Na obchvatu Tábora bouralo pět pandurů. Záchranky odvezly osm vojáků a matku s dítětem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2016 14:09
Pět obrněnců Pandur a jedno civilní auto se v pátek ráno srazily v Táboře-Čekanicích. Deset lidí – osm vojáků a matku s dítětem – záchranky odvezly do táborské nemocnice, všichni utrpěli pouze lehká zranění. Nehodu nyní vyšetřuje policie ve spolupráci s Vojenskou policií. "Ženu s dítětem po ošetření na ambulanci okamžitě propustili," sdělila Aktuálně.cz mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková s tím, že většina zraněných vojáků utrpěla pohmožděniny, drobné tržné rány či naraženiny. "Jestli budou někteří hospitalizovaní, zatím nevíme," řekla Jana Chocholová z táborské nemocnice.
Pandury. (Ilustrační foto)
Pandury. (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Aktualizace 5. 11. 2016 14:10: V pátém odstavci jsme doplnili citaci policejního mluvčího, který dementuje zprávy o tom, že by za nehodu mohla řidička osobního vozu.

Praha – V Táboře-Čekanicích v pátek ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil. Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce stala před 8:30 v ulici K Vodárně, když se pět pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice. Deset lidí – osm vojáků a matku s dítětem  záchranky odvezly do táborské nemocnice, všichni utrpěli pouze lehká zranění.

"Zasahovali jsme tam se třemi posádkami záchranné služby, z místa nehody jsme odvezli celkem deset zraněných, z toho osm vojáků a jednu ženu s dítětem," řekla Aktuálně.cz mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková. "Všichni utrpěli pouze lehká zranění, ženu s dítětem po ošetření na ambulanci okamžitě propustili," dodala s tím, že většina zraněných vojáků utrpěla pohmožděniny, drobné tržné rány či naraženiny.

"Přivezli k nám deset lidí, matku s dítětem jsme propustili domů a osm jich je v ošetření na chirurgické a ortopedické ambulanci, nikdo není v ohrožení života, jestli budou někteří hospitalizovaní, zatím nevíme," potvrdila Aktuálně.cz Jana Chocholová z táborské nemocnice.

"Na místě jsou hasiči, policie i záchranáři," upřesnil pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí jihočeské policie Miroslav Doubek s tím, že se nehoda stala na obchvatu Tábora na silnici I/19. Doplnil, že nehodu šetří jak policisté z táborského dopravního inspektorátu, tak i Vojenská policie. "Žádáme svědky, kteří v době nehody místem projížděli, zejména řidiče modrého vozu Peugeot 307, aby se spojil s táborskými dopravními policisty a podal k události vysvětlení," vyzval Doubek a doplnil, že "dechové zkoušky byly provedeny s negativním výsledkem".

"Bližší informace v této chvíli není možné sdělil, neboť bychom ovlivnili případná svědectví. V této souvislosti považuji za nutné sdělit, že spekulace některých médií o "údajném" podílu na zavinění nehody ze strany řidičky osobního vozidla jsou naprosto nepodložené," dodal v sobotu Doubek.

"Mohu potvrdit, že na místě zasahují profesionální hasiči z Tábora," řekla bez bližších podrobností mluvčí hasičů Vendula Matějů. 

Nehodu nyní vyšetřuje policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k prošetření události také ustanovila komisi náčelníka generálního štábu.

Česká armáda má k dispozici 107 bojových vozidel Pandur. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

Pandury měly v minulosti několik drobných nehod. Například v roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden z obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.

Odstraňování následků nehody pěti pandurů v Táboře.
Odstraňování následků nehody pěti pandurů v Táboře. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy