Částečné zatmění Měsíce, v noci byl vidět i "nebeský úsměv"

mp Domácí mp, Domácí
Aktualizováno 17. 7. 2019 6:19
V celém Česku bylo v noci z úterý na středu pozorovatelné zatmění Měsíce. Ten vyšel po deváté hodině večerní, úkaz začal být vidět zhruba v deset hodin večer a bylo možné jej sledovat během následujících tří hodin.
Částečné zatmění Měsíce v Brně | Video: Hvězdárna a planetárium Brno, Youtube.com

"Maximum zatmění nastane ve 23:31, kdy bude v zemském stínu ponořeno 65,3 procenta měsíčního úplňku," řekl v úterý Petr Horálek z Astronomického ústavu Akademie věd. 

Nezakrytá část podle Horálka na nebi vytvořila nezvyklý zjev "nebeského úsměvu", nad kterým v naoranžovělém či až cihlově červeném odstínu byl vidět zbytek Měsíce.

Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce
Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce | Foto: Petr Horálek/EAI

Letos jde už o druhé pozorovatelné zatmění, předchozí bylo 21. ledna. Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane až v pozdních večerních hodinách 10. ledna 2020 a bude pouze polostínové.

"Měsíc se při něm ocitne blízko plného zemského stínu a při maximu úkazu se bude zdát, jakoby úplněk někdo odspodu začadil sazemi," popisuje budoucí zatmění Horálek. 

Na úplné měsíční zatmění si budou muset Češi počkat více než šest let - nastane až 7. září 2025.

začátek polostínové fáze (nepozorovatelné) 20:43:57
východ měsíce 21:03 (údaj pro Prahu, na jiných místech Česka se čas východu liší v minutách)
začátek částečného zatmění 22:01:43
maximální fáze zatmění (65,3 %)

23:30:44

konec částečného zatmění  00:59:39
konec postínové fáze (nepozorovatelné) 02:17:36
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy