Částečné zatmění Měsíce, v noci byl vidět i "nebeský úsměv"

mp Domácí mp, Domácí
Aktualizováno 17. 7. 2019 6:19
V celém Česku bylo v noci z úterý na středu pozorovatelné zatmění Měsíce. Ten vyšel po deváté hodině večerní, úkaz začal být vidět zhruba v deset hodin večer a bylo možné jej sledovat během následujících tří hodin.
Částečné zatmění Měsíce v Brně | Video: Hvězdárna a planetárium Brno, Youtube.com

"Maximum zatmění nastane ve 23:31, kdy bude v zemském stínu ponořeno 65,3 procenta měsíčního úplňku," řekl v úterý Petr Horálek z Astronomického ústavu Akademie věd. 

Nezakrytá část podle Horálka na nebi vytvořila nezvyklý zjev "nebeského úsměvu", nad kterým v naoranžovělém či až cihlově červeném odstínu byl vidět zbytek Měsíce.

Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce
Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce | Foto: Petr Horálek/EAI

Letos jde už o druhé pozorovatelné zatmění, předchozí bylo 21. ledna. Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane až v pozdních večerních hodinách 10. ledna 2020 a bude pouze polostínové.

"Měsíc se při něm ocitne blízko plného zemského stínu a při maximu úkazu se bude zdát, jakoby úplněk někdo odspodu začadil sazemi," popisuje budoucí zatmění Horálek. 

Na úplné měsíční zatmění si budou muset Češi počkat více než šest let - nastane až 7. září 2025.

začátek polostínové fáze (nepozorovatelné) 20:43:57
východ měsíce 21:03 (údaj pro Prahu, na jiných místech Česka se čas východu liší v minutách)
začátek částečného zatmění 22:01:43
maximální fáze zatmění (65,3 %)

23:30:44

konec částečného zatmění  00:59:39
konec postínové fáze (nepozorovatelné) 02:17:36
 

Právě se děje

před 21 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy