Částečné zatmění Měsíce, v noci byl vidět i "nebeský úsměv"

mp Domácí mp, Domácí
Aktualizováno 17. 7. 2019 6:19
V celém Česku bylo v noci z úterý na středu pozorovatelné zatmění Měsíce. Ten vyšel po deváté hodině večerní, úkaz začal být vidět zhruba v deset hodin večer a bylo možné jej sledovat během následujících tří hodin.
Částečné zatmění Měsíce v Brně | Video: Hvězdárna a planetárium Brno, Youtube.com

"Maximum zatmění nastane ve 23:31, kdy bude v zemském stínu ponořeno 65,3 procenta měsíčního úplňku," řekl v úterý Petr Horálek z Astronomického ústavu Akademie věd. 

Nezakrytá část podle Horálka na nebi vytvořila nezvyklý zjev "nebeského úsměvu", nad kterým v naoranžovělém či až cihlově červeném odstínu byl vidět zbytek Měsíce.

Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce
Simulační snímek maximální fáze zatmění Měsíce | Foto: Petr Horálek/EAI

Letos jde už o druhé pozorovatelné zatmění, předchozí bylo 21. ledna. Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane až v pozdních večerních hodinách 10. ledna 2020 a bude pouze polostínové.

"Měsíc se při něm ocitne blízko plného zemského stínu a při maximu úkazu se bude zdát, jakoby úplněk někdo odspodu začadil sazemi," popisuje budoucí zatmění Horálek. 

Na úplné měsíční zatmění si budou muset Češi počkat více než šest let - nastane až 7. září 2025.

začátek polostínové fáze (nepozorovatelné) 20:43:57
východ měsíce 21:03 (údaj pro Prahu, na jiných místech Česka se čas východu liší v minutách)
začátek částečného zatmění 22:01:43
maximální fáze zatmění (65,3 %)

23:30:44

konec částečného zatmění  00:59:39
konec postínové fáze (nepozorovatelné) 02:17:36
 

Právě se děje

před 17 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy