Při autonehodách loni zemřelo 556 lidí, nejnižší počet za poslední půlstoletí

ČTK ČTK
1. 1. 2017 12:41
Při dopravních nehodách loni zemřelo v Česku 556 lidí, což je o 104 obětí méně než v předchozím roce. Pokud bude toto číslo oficiálně potvrzeno, bude to nejméně obětí dopravních nehod od roku 1961, kdy policie zavedla ucelenou statistiku. Česku se přesto nepodařilo splnit cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, která počítala s maximálním počtem 465 mrtvých při dopravních nehodách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Při dopravních nehodách zemřelo loni v Česku 556 lidí, což je nejnižší počet úmrtí za více než pět desítek let. Meziročně je to o 104 mrtvých méně. V prosinci bylo mrtvých 52, což bylo o pět méně než v prosinci 2015. ČTK to dnes řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Definitivní statistiku a detailní analýzu podle něj policie zveřejní na tiskové konferenci 6. ledna.

Pokud se čísla za loňský rok po ověření potvrdí, bude to nejméně obětí dopravních nehod od roku 1961, kdy policie zavedla ucelenou statistiku. Před minulým rokem zahynulo nejméně lidí na silnicích v roce 2013, a to 583. Předloni bylo zemřelých při nehodách 660.

Navzdory výraznému poklesu úmrtí o více než 15 procent oproti roku 2015 se loni České republice nepodařilo splnit cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu. Podle tohoto dokumentu nemělo být v roce 2016 usmrceno více než 465 lidí, tato hranice však byla překonána již v říjnu.

Nejtragičtějšími měsíci loňského roku byly červenec, srpen a říjen. Během každého z nich zemřelo víc než 60 lidí. Na druhém konci žebříčku je leden s 27 mrtvými. Nejtragičtějším dnem roku 2016 bylo pondělí 15. srpna, kdy dopravní kolize nepřežilo osm lidí.

Počty obětí dopravních nehod v roce 2016 podle měsíců:

Leden 27
Únor 31
Březen 48
Duben 37
Květen 45
Červen 36
Červenec 62
Srpen 63
Září 53
Říjen 64
Listopad 38
Prosinec 52
Celkem za rok 556

Zdroj: Policie ČR

 

Právě se děje

před 59 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy