Prezidentský duel: Zeman chce euro co nejdříve

Domácí Domácí, Jana Černá
17. 1. 2013 21:49
Debatu Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga jsme sledovali online
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před debatou.
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před debatou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká televize vysílala předposlední velkou debatu prezidentských kandidátů. Prezidentský duel v Paláci Hybernia moderoval Václav Moravec, televize pořadu vyhradila hlavní vysílací čas na svém prvním i zpravodajském kanálu.

Vítězní kandidáti prvního kola volby Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se před televizními kamerami setkali týden po takzvané superdebatě, které se v pražském Kongresovém centru zúčastnilo všech devět kandidátů na prezidenta.

V naší online reportáži vám nabízíme to nejzajímavější, co zaznělo v Paláci Hybernia.

Vysílání prvního prezidentského duelu skončilo ve 21:40. Z celkové atmosféry v sále nebylo tentokrát zřejmé, komu publikum fandilo více. Kromě aktivity několika skalních příznivců proběhla debata relativně klidněji než superdebata minulý týden.

Po zodpovězení několika rychlých dotazů od diváků se pořad chýlil ke konci. Zeman vznesl poslední připomínku ke Schwarzenbergovi, reagoval na častou kritiku jeho výslovnosti.

"Já jsem se zavázal, že si nebudeme dávat podpásovky. To, co teď řeknu, berte tedy spíš jako přátelský šťouchanec, takový bonmot," řekl. "Moji rakouští přátelé my říkali - My mu nerozumíme, ani když mluví německy."

"Mají naprostou pravdu, poněvadž je fakt, že žbrblám." Schwarzenberg se ani v závěru pořadu nenechal vyvést z míry.

"Já jsem vaší otázku pochopil, pane Moravče." "Jen abyste na ni odpověděl," kvituje moderátor. Napětí mezi Moravcem a Zemanem se odráží v průběhu celého pořadu.

"Tehdy jsme opravdu závažně pochybili, a na tom trvám," reaguje Karel Schwarzenberg na dotaz Miloše Zemana, jestli radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům za události roku 1945.

"To, co jsme v roce čtyřicet pět spáchali, by dnes bylo označeno jako hrubé porušení lidských práv a vláda pana Beneše by se ocitla v Haagu," řekl Schwarzenberg a nepřímo tak naznačil, že Beneš by byl souzen jako válečný zločinec. Rady Havlovi, aby se omluvil, nepotvrdil.

Zeman by naopak byl pro co nejdřívější zavedení eura, jako nejbližší možný termín považuje rok 2017. Zavedení jednotné evropské měny podporuje mimo jiné proto, aby spekulanti nemohli poškozovat samostatnou českou národní měnu.

Debata se stočila i na otázku přijetí eura. Schwarzenberg zdůraznil, že je pro, aby Česko drželo slovo a prokázalo snahu euro přijmout. Podotkl ale, že bohudík nebyl při podpisu smlouvy stanoven termín, dokdy je nutné na euro přejít. "Dnes o tom diskutovat je naprosto plané," vysvětlil.

"Vaše poznámka byla jako obvykle vtipná, a jako obvykle od věci." Atmosféra v Hybernii se občas poněkud vyostřuje, Zemanovi se nelíbí moderátorovy vstupy do diskuze.

Foto: Ludvík Hradilek

Česká televize využívá i dotazy od diváků nahrané na videoportál YouTube. Jeden z dotazů směřoval na to, zda by kandidáti v roli prezidenta využívali práva účasnit se zasedání obou komor Parlamentu. 

"Vy si opravdu myslíte, že prezident je jen fíkus nebo oleandr v rohu místnosti, který občas zalejete, a tím jeho role končí?" Zeman velmi kriticky zhodnotil postoj Karla Schwarzenberga, že by jednání navštěvoval jen velmi vzácně. Sám by je rád navštěvoval častěji než oba bývalí prezidenti ČR.

"Každý chválí své zboží, to je naprosto přirozené," reagoval Schwarzenberg na Zemanovu obhajobu opoziční smlouvy. Jeho stručné odpovědi se dříve staly předmětem diskuze, podokl, že pokud Miloš Zeman radši hovoří déle, nechť je mu to dopřáno.

Miloš Zeman se rozhodl obšírně reagovat na kritiku opoziční smlouvy. "Opoziční smlouva je naprosto běžný nástroj v jakékoli západoevropské zemi, pokud v této zemi existuje menšinová vláda," řekl s tím, že bez smlouvy by vláda nepřežila ani jeden den.

Uvedl, že první smlouva byla v Česku uzavřena již v roce 1996 pod patronací Václava Havla a v roce 1998 se pouze vyměnily jednající strany. Dodal, že období opoziční smlouvy vyvedlo zemi z ekonomické krize, mělo podle něj čtyřikrát menší zadlužování než vláda, jejíž součástí je Schwarzenberg, a byl šestkrát vyšší ekonomický růst.

Karel Schwarzenberg má na sobě připnutou "placku" s nápisem "Nechci Kalouska na hrad".

"Celé období opoziční smlouvy považuji za obrovského kostlivce ve skříni," reaguje Schwarzenberg na připomínku o svém kostlivci ve skříni, uplácení při restitucích. Úplatek, který poskytl, označil za výsledek vydírání a připomněl, že během období opoziční smlouvy se právě úroveň korupce značně zvýšila.

Foto: Ludvík Hradilek

První dotaz směřoval na hlasování o vyslovení nedůvěře vládě v souvislosti s prezidentskou novoroční amnestií. Zeman se negativně vyjádřil o Schwarzenbergově odchodu z hlasování ve čtvrtek dopoledne. "Tím, že se vzdal hlasování o nedůvěře vládě, ji vlastně podpořil," uvedl.

Schwarzenberg v odpovědi mimo jiné podotkl, že odmítá nést odpovědnost za amnestii, o které nebyl předem informován, i když ústavně mu odpovědnost za ni přísluší.

Moderátor na úvod představil základní pravidla Prezidentského duelu.

Otázky pokládané kandidátům jsou vybrané z řady dotazů zaslaných do televize prostřednictvím e-mailu, dopisů a sociálních sítí. Kandidáti na sebe v průběhu diskuze mohou volně reagovat, a čas na odpovědi není odměřován, jako tomu bude příští týden při Prezidentském finále.

"Přivítejte prosím kandidáty s číslem šest a devět," uvádí Václav Moravec na pódium Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga s odkazem na jejich volební čísla. Prezidentský duel začal přesně v osm hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy