Rekord v podpisech i darech má Nerudová. Pavlovi přicházejí miliony, Babišovi haléře

Dominika Hejl Hromková ČTK Dominika Hejl Hromková, ČTK
8. 11. 2022 19:05
Lhůta pro odevzdání přihlášek do prezidentských voleb vypršela. Ministerstvo vnitra obdrželo podpisové archy od 21 zájemců o kandidaturu. Za kampaň budou moct před prvním kolem utratit nanejvýš 40 milionů korun. Karel Janeček už utratil přes polovinu částky. Rekordní příspěvek na kampaň dostala Danuše Nerudová od majitele drogerií Teta. Nejvíce podnikatelů a firem podporuje Petra Pavla.
Danuše Nerudová odevzdala přes 82 tisíc podpisů.
Danuše Nerudová odevzdala přes 82 tisíc podpisů. | Foto: ČTK

S úderem čtvrté hodiny odpolední vypršel termín pro odevzdání přihlášek do prezidentských voleb. Většina z ohlášených uchazečů je odevzdala v předstihu. Na poslední den nechali přihlášku Karel Janeček a Josef Středula, kterým ještě minulý týden potřebný počet podpisů chyběl.

Oba dva však v úterý nadšeně oznamovali, že se jim nakonec nutných 50 tisíc podpisů podařilo překonat. Janeček má dokonce o 23 tisíc víc. "Já si přál alespoň 60 tisíc, aby byla dostatečná rezerva, ale 73 je dvacáté první prvočíslo, takže je to i symbolicky naprosto fascinující," komentoval to Janeček. 

Nejvíce podpisů se podařilo nasbírat Danuši Nerudové - 82 628. Hned za ní je Petr Pavel s 81 250 podpisy. Janeček je na počet podpisů třetí. Středula si kandidaturu pojistil i 11 senátory, kdyby se po kontrole ocitl pod stanovenou 50tisícovou hranicí. Jen s podporou zákonodárců kandidují předseda ANO Andrej Babiš, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer nebo poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Na ministerstvo vnitra museli odevzdat buď minimálně 50 tisíc podpisů od občanů, nebo deset podpisů senátorů, případně dvacet podpisů poslanců. Úředníci ministerstva vnitra nyní podpisy překontrolují a 25. listopadu oznámí, kteří uchazeči skutečně splnili podmínky a zda se stávají oficiálními kandidáty. Do té doby nezveřejní, kdo všechno přihlášku podal. Nyní jen oznámili, že zájemců je 21. V minulých volbách jich bylo dvacet, kontrolou ale úspěšně prošlo jen devět uchazečů.

Nerudová si kromě rekordního počtu odevzdaných podpisů připisuje ještě jedno prvenství. Dostala zatím nejvyšší příspěvek na kampaň ve výši pěti milionů korun. Aktuálně.cz přináší přehled, jak se nejznámějším uchazečům vedlo při sběru podpisů a kdo jejich kampaň financuje. 

Andrej Babiš 

Šéfa ANO Andreje Babiše podpořilo 56 poslanců jeho hnutí, klub ANO má celkem 72 členů. Ze všech kandidátů nejdéle otálel se založením transparentního účtu. Den podání přihlášky do voleb je zároveň posledním dnem, dokdy si jej musí zájemci o Hrad vytvořit. Babiš má účet u Komerční banky a v úterý odpoledne tam měl několik jednohaléřových příspěvků se vzkazy od jeho odpůrců.

Babiš nicméně počítá s tím, že mu kampaň zaplatí jeho hnutí ANO. Otazníky ale zůstávají nad tím, kolik Babiš už za kampaň skutečně utratil. Kandidaturu oznámil sice až 30. října, celé léto ale objížděl republiku v karavanu. Šéf Senátu Miloš Vystrčil přitom termín konání prezidentských voleb vyhlásil 27. června a právě od tohoto data bude Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí kontrolovat výdaje na kampaň. 

Babiš proto později uvedl, že do výdajů na kampaň započte 8,5 milionu korun, které utratil před senátními a komunálními volbami. Zda to je částka adekvátní, bude kontrolní úřad teprve vyhodnocovat. Každý kandidát může za kampaň před prvním kolem voleb zaplatit 40 milionů, před druhým pak 10 milionů. 

Petr Pavel

Průzkumy favorizovaný kandidát Petr Pavel sesbíral od lidí 81 250 podpisů. Odevzdal je v pondělí, tedy den před termínem. Na transparentní účet u Fio banky mu od sponzorů dosud dorazilo zhruba 30 milionů korun. Za billboardy, sociální sítě, mediální propagaci a další kampaň utratil téměř 20 milionů. To znamená polovinu nákladů, které mu zákon před prvním kolem dovoluje.

Pavel za sebou má nejvíce sponzorů z řad podnikatelů. Nejnověji mu půl milionu poslala akciová společnost Javořice, která vlastní třetí největší dřevozpracující závod v Česku. Milion korun dostal od podnikatele Martina Voháňky, podle magazínu Forbes 48. nejbohatšího Čecha.

Stejnou částku mu poslal zakladatel Livesport Martin Hájek, podnikatel Michal Šlemr či jeden z nejvlivnějších českých investorů Libor Winkler. Dalšího půl milionu dostal například od Zbyňka Frolíka, zakladatele společnosti Linet, patřící k největším výrobcům nemocničních lůžek na světě, nebo od zakladatele portálu Mall.cz Ondřeje Fryce. Pavel už dříve oznámil, že od žádného dárce nepřijme více než tři miliony. 

Danuše Nerudová 

Stejně jako Pavlovi také Nerudové poslala v úterý společnost Javořice půl milionu korun. Dosud největší dar - pět milionů - dostala od firmy Moravec Invest miliardáře a zakladatele drogerií Teta Martina Moravce. K daru připojil vzkaz: "Večer jsem dostal syna. Zaslouží si vlast s budoucností, kde prezident bude demokrat."

Dva miliony jí poslal podnikatel Pavel Faiereisl, jehož firma dodává potraviny a další zboží do restaurací, hotelů či jídelen. Dva miliony dostala také od firmy Inexad, která v Česku provozuje hračkářství Hamleys. Nerudová dosud vybrala 17 milionů korun. Z vlastních prostředků chce na kampaň vynaložit milion korun. 

Pavel Fischer

Podporu dvacítky poslanců a třicítky senátorů získal pro svou prezidentskou kandidaturu nezávislý senátor Pavel Fischer. Na transparentní účet dosud dostává příspěvky od drobnějších dárců. Nejvyšší částku, 300 tisíc korun, obdržel od Maximiliana Alberta Matolína. Od bývalého člena kapely Pražský výběr a kolegy ze Senátu Ladislava Faktora dostal 200 tisíc. Celkem zatím Fischer obdržel 1,2 milionu korun, z toho 200 tisíc použil. 

Josef Středula 

Šéf odborů Středula bude kandidovat na Hrad s 11 podpisy senátorů, nasbíral také přes 69 tisíc podpisů občanů. Do úterý mu na účet dorazilo necelých 900 tisíc korun, většinu z toho už šéf odborů utratil.

Téměř čtvrt milionu mu poslal spolek Společně pro lidi. Stojí za ním Miroslav Sklenář, šéf Středulovy kampaně a bývalý dlouholetý protokolář Pražského hradu, který v mezičase opakovaně pracoval pro čínskou státní společnost CEFC. Vyšší částku zatím od nikoho nedostal, Středula ale tvrdí, že s většími sponzory jedná. 

Marek Hilšer

Senátoru Marku Hilšerovi kandidaturu podepsalo 14 kolegů z horní komory parlamentu. Větší sponzorské dary odmítá. Podle něj to "kazí politiku, vytváří falešný obraz o kandidátech a v konečném důsledku potlačuje veřejný zájem". Žádný z finančních darů na transparentním účtu nepřesáhl 10 tisíc korun, lidé mu posílají částky především ve stokorunách nebo nižších jednotkách tisíc. 

Hilšer si v roce 2018 založil politické hnutí Marek Hilšer od Senátu. Za zisk senátorského mandátu za toto hnutí mu ročně náleží od státu příspěvek 900 tisíc korun. Právě z těchto peněz Hilšer plánuje zaplatit třetinu kampaně. Na transparentní účet si jeho prostřednictvím poslal tři čtvrtě milionu korun, které už i utratil. 

Karel Janeček

Miliardář Karel Janeček zatím drží rekord v utracených penězích na kampaň i v tom, kolik peněz kandidát poslal sám sobě. Do kampaně vložil ze svého 24 milionů korun a v úterý odpoledne mu na účtu zbývalo 138 tisíc. Za co přesně peníze utrácí, ale není z účtu zřejmé. 

Janeček dopředu řekl, že si kampaň chce platit sám. Od lidí mu na účet přišly maximálně nižší stovky korun, několik příspěvků bylo ve výši 21 korun. Toto číslo Janečka dlouhodobě fascinuje. Ministerstvu vnitra v úterý odevzdal 73 tisíc podpisů od občanů. Také toto číslo označil za fascinující.

Tomáš Zima

Bývalý rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima získal podpisy od 13 senátorů. Zatím největší sponzorský dar dostal od Jiřího Malúše, někdejšího majitele zemědělské firmy Agropol, kterou v roce 2009 skoupil Babišův Agrofert. Malúš ale odmítá, že by jeho podpora Zimy souvisela s Babišovou kandidaturou. 

Dalších 300 tisíc Zimovi poslala Marcela Dražďáková, vedoucí Sérologické laboratoře při Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Celkem Zima získal od sponzorů asi 1,7 milionu korun, většinu z nich již utratil.

Jaroslav Bašta 

Kandidát SPD Jaroslav Bašta se spoléhá téměř výhradně na dary od své strany. Ta mu také zajistila potřebné podpisy pro podání přihlášky, poslanecký klub SPD má přesně potřebných dvacet členů. Kromě své úvodní platby ve výši 100 tisíc korun zaplatila SPD veškeré dosavadní výdaje asi za 3,8 milionu korun. Peníze šly na tisk letáků nebo na pronájem reklamních ploch. 

Tomáš Březina 

Podnikatel Tomáš Březina si dosud poslal na volební účet asi 9,4 milionu korun, z toho využil přes devět milionů. Podrobnosti o odchozích platbách neuvádí. Březina ministerstvu vnitra odevzdal, stejně jako Janeček, 73 tisíc podpisů. Z toho 50 tisíc měl podle svého vyjádření nasbíráno už v červnu. 

Karel Diviš

Odevzdání přihlášky podnikatel Karel Diviš nechal na poslední den, nakonec odevzdal 61 600 podpisů. Do voleb zatím investoval asi 1,6 milionu korun, použil je na organizaci kampaně, sběr podpisů, marketingové služby nebo na tisk a výlep plakátů.

Denisa Rohanová 

Téměř bez pohybu na účtu je Denisa Rohanová. Šéf její kampaně Martin Legnavský řekl, že důvodem je postup exekutora, kvůli kterému má Rohanová na účtu minus milion korun. Podle tiskové zprávy dluh vznikl z několikatisícového závazku jejího bývalého manžela vůči zdravotní pojišťovně a Rohanová jej postupně platí.

Legnavský poznamenal, že kvůli postupu exekutora nechtějí domluvení sponzoři peníze na účet posílat. Situaci Rohanová řeší s Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran. Podle svého dřívějšího vyjádření se podílí také na splácení dluhu za podnikání svého manžela, většinu z 12 milionů už uhradili. 

Rohanová uvedla, že kandiduje s dvaceti podpisy bývalých poslanců ČSSD a KSČM, které sehnala ještě v minulém volebním období. Ve sněmovně vzniklé z voleb na podzim loňského roku už ani jedna ze stran zastoupena není. 

 

Právě se děje

Další zprávy