Nedůstojné a přes čáru, kritizuje Jurečka vystoupení prezidenta. Babiše vyzval k vysvětlení nahrávky

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
4. 5. 2017 23:07
První místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka patří k těm politikům, které nejvíce rozladilo čtvrteční jednání prezidenta Miloše Zemana při přijetí premiéra Bohuslava Sobotky. Podle něj bylo jeho chování nedůstojné a přes čáru. Zemanovo chování kritizují i další politici. Jurečka uvedl, že je velmi zklamaný jak ze čtvrtečního dění na Hradě, tak z nahrávky, na které se předseda ANO Andrej Babiš domlouvá s novinářem na publikování textů proti politickým konkurentům.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha -  Místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že tak rozladěný z celkového dění už velmi dlouho nebyl a hodně bude přemýšlet, jak dál v politice.  

"V úterý máme jednání předsednictva KDU-ČSL a musíme si říci, jak za současného stavu postupovat, protože z toho, co se děje, jsem velmi špatný," uvedl Jurečka, který v minulosti už několikrát přemýšlel, jestli chce ve vysoké politice zůstat.

"Všechno, co se teď děje, ať už dění na Hradě, nebo nahrávky s panem ministrem Andrejem Babišem, dávají nynějším událostem úplně jiný rozměr, a já budu velmi přemýšlet, jak k tomuto všemu přistoupit a dál se v politice pohybovat," podotkl. 

Podle svých slov vůbec nečekal, že přijetí premiéra Bohuslava Sobotky prezidentem Milošem Zemanem bude mít takový průběh. "Myslím, že to bylo vůbec poprvé na české politické scéně, že se k sobě takto chovali nejvyšší ústavní činitelé. Prezidentovo chování bylo nedůstojné, nevhodné, bylo přes čáru," míní druhý muž KDU-ČSL.

Jurečka je také zklamaný postupem ministra financí Andreje Babiše, který dává najevo, že nechce ve vládě chybět, i když z ní odejde premiér Bohuslav Sobotka. "Jestliže sociální demokracie po středečním večerním jednání celkem jednoznačně řekla, v jaké variantě je možné pokračovat v obnovené vládě, a navíc ministr financí Andrej Babiš na předsednictvu vlády řekl, že ve vládě nemusí být, tak nechápu, proč na účasti ve vládě trvá," diví se Jurečka.

Ministr zemědělství po Babišovi chce i vysvětlení nahrávky, podle níž se s novinářem MF Dnes domlouval na článcích proti politickým oponentům.

"Mně přijde naprosto neuvěřitelné, že ministr Babiš místo toho, aby se vyjádřil k tomu, zda se takto snažil skutečně novináře úkolovat, tak hraje na to, že jde o kampaň proti němu. Považuji za velmi závažné, pokud s novinářem něco takového probíral. Něco takového tady od roku 1990 nebylo," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy