Prezidentovi opět věří více než polovina lidí. Mírně si polepšila i vláda

ČTK ČTK
3. 10. 2017 16:30
Důvěra v prezidenta Miloše Zemana opět vzrostla. Věří mu 51 procent lidí. Mírně si polepšila i vláda, ale Senátu a sněmovně důvěra klesla. Největší propad důvěryhodnosti prezident zažil v květnu - z 55 na 41 procent. S celkovou politickou situací bylo v září podle průzkumu spokojeno pouhých 13 procent dotázaných.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Důvěra v prezidenta se v září po předchozím růstu opět mírně zvýšila a z velké části tak smazala svou květnovou ztrátu. Nyní hlavě státu důvěřuje 51 procent lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj si od června mírně polepšila i vláda, naopak sněmovna a zejména Senát ztratily. Tradičně nejvíce občanů nadále důvěřuje starostům a obecním zastupitelstvům.

Miloši Zemanovi v září důvěřovalo o tři procentní body více lidí než v červnu a o deset bodů více než v květnu, kdy důvěra v něj klesla meziměsíčně z 55 procent na 41 procent. Tento propad souvisel s tehdejší vládní krizí a událostmi, které ji doprovázely.

"V porovnání s květnem mírný pozitivní posun můžeme vidět i u vlády, i když v tomto případě úroveň důvěry a nedůvěry zůstává být stále výrazně horší, než byla v období před květnovým propadem vyvolaným zmiňovanou vládní krizí," uvedli autoři průzkumu. V září kabinetu důvěřovalo 28 procent lidí, to je o dva procentní body více než v červnu. 

Vedle toho důvěra v Senát klesla od června o pět procentních bodů na 25 procent a sněmovna si pohoršila o dva body na 21 procent. Změny u ostatních ústavních institucí nepřekročily rámec statistické chyby.

S politickou situací bylo podle CVVM spokojeno v září 13 procent lidí. Proti květnu s nejhorším výsledkem od konce roku 2013, kdy se po předčasných volbách do sněmovny teprve formoval nynější kabinet, je to nárůst o tři procentní body. Podíl lidí, kteří nejsou s politickou situací spokojeni, klesl od té doby o 12 bodů na 55 procent.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy