Prezident Zeman se přesunul na vozík, chce z něj na podzim předávat i vyznamenání

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2021 14:19
Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz.
Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě, 28. října 2019.
Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě, 28. října 2019. | Foto: Jakub Plíhal

Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

"Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím vůbec nic špatného," uvedl šestasedmdesátiletý Zeman.

Na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve, Zeman odvětil, že to nesouviselo s jeho egem, ale s nohama.

"Zásadní úvaha zněla: spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když bude prognóza - a tu mně musí říci lékaři - že na tom vozíku skončím, no tak proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou a proč na ten vozík nepřesednout rovnou? A to právě chci toho 28. října udělat," vysvětlil.

"Když zdravím ty různé potentáty v začátku úvodního projevu, tak pozdravím i vozíčkáře, mezi něž se tímto zařadím," dodal.

"Může se stát zázrak. Já teď budu trochu trénovat chůzi, až bude tepleji. Alespoň s holí, jako jsem chodil dlouhodobě. Ale protože neuropatie je v podstatě neléčitelná a do jisté míry i progresivní, takže stav mých nohou není uspokojivý," odpověděl na otázku, zda bude vozík používat už trvale. "Přiznat se k tomu, že jsem na vozíku, není nic defamujícího," uzavřel.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenávat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Video z roku 2017: Je Miloš Zeman stále v kondici? Podívejte se, jak ho prvních 5 let prezidentování proměnilo

Proměna Miloše Zemana za dobu jeho prezidentování | Video: Erika Šedivá
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy