Zeman nejmenuje generály navržené Pelikánem. Otočil po jeho kritice prohlášení k dalajlámovi

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 20. 10. 2016 11:34
Prezident Miloš Zeman nejmenuje generálmajorem ředitele vězeňské služby Petra Dohnala, jehož povýšení navrhl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a schválila vláda. Prezident nevyhoví ani druhému Pelikánovu návrhu, podle nějž se měl stát Dohnalův náměstek Simon Michailidis brigádním generálem. Podle informací Aktuálně.cz jde o prezidentovu odvetu za Pelikánovu kritiku pročínského prohlášení čtyř ústavních činitelů. Hrad zprávu nekomentoval.
Šéf vězeňské služby Petr Dohnal.
Šéf vězeňské služby Petr Dohnal. | Foto: ČTK

Praha – Při státním svátku 28. října se měl novým generálmajorem stát i šéf vězeňské služby Petr Dohnal. Ale nestane. Prezident Miloš Zeman jej odmítl jmenovat, stejně jako jeho náměstka Simona Michailidise, který se měl stát brigádním generálem.

Podle informací Aktuálně.cz se Zeman rozhodl ve středu odpoledne v reakci na to, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) otevřeně kritizoval prohlášení ústavních špiček k návštěvě dalajlámy.

Dohnal o tom, že se generálem nestane, ví. "Je to prezidentovo právo. Vážím si toho, že mě pan ministr a vláda navrhli. Že pan prezident odložil mé povýšení a jmenování mého náměstka, to mi nepřísluší komentovat," řekl Aktuálně.cz Dohnal. Cítí ale, že by si povýšení zasloužil. "Jsem přesvědčený, že jsme s mým náměstkem odvedli kus práce v rámci nové koncepce a progrese směrem k modernímu evropskému vězeňství," dodal.

Ministerstvo spravedlnosti se slovy své mluvčí odmítlo k nejmenování Dohnala vyjadřovat.

A Hrad zprávu také odmítl komentovat. "Jména nových generálů budou oznámena veřejně 28. 10. ve 13:45 hod. na Hradě. Do té doby nebudeme poskytovat žádné komentáře," reagoval na dotaz mluvčí Jiří Ovčáček.

Po společném prohlášení Hradu a špiček ČSSD, jež se distancovaly od setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou, se na ně snesla vlna kritiky.

Proti prohlášení se postavil třeba ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se za ministra kultury postavil. "Vážím si vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk." Ještě ostřeji ale reagoval právě Pelikán. "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby," kritizoval prohlášení Pelikán.

Vláda nedávno jednala i o povýšení prvního náměstka policejního ředitele Martina Vondráška a bývalého policejního ředitele Oldřicha Tomáška na generály. Povýšeni mají být také náměstek generálního ředitele hasičského sboru Slavomír Bell a ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl. Pokud s těmito návrhy bude Zeman souhlasit, budou povýšeni 28. října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy